İngiltere'de seçim yarışını Boris Johnson önde götürüyor

İngiltere'de seçim yarışını Boris Johnson önde götürüyor

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 11:15
Soldan sağa doğru; program moderatörü gazeteci Emily Maitlis, Boris Hohnson, Jeremy Hunt, Michael Gove, Sacid Cavid ve Rory Stewart (AFP)
Londra/Şarku'l Avsat
İngiltere eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın üçüncü tur oylamadaki şansı, iktidardaki Muhafazakar Partinin liderliği için yarışan 5 adayın dün ilk defa katıldığı tartışma programının ardından arttı.

Brexit yanlısı eski Dışişleri Bakanı, dün gerçekleştirilen ve kendisine en yakın üç rakibini geride bıraktığı oylamanın ardından katıldığı tartışma programında oldukça sakindi. Johnson kendini, İngiltere’yi Avrupa Birliği’nden (AB) çıkarabilecek ve üç yıl önce referandumda oy veren İngiliz seçmenlerin geri çekilme arzusunu yerine getirebilecek siyasetçi olarak gösterdi.

Boris Johnson, BBC kanalında yayınlanan programda şunları söyledi:

“31 Ekim’de AB’den ayrılmamız gerekiyor. Bu anlaşmazlık nedeniyle politika alanında yıkıcı bir güven kaybı yaşamamızdan endişe ediyorum. İngiliz halkının bıktığını düşünüyorum.”

Ancak Johnson dahil adayların hiçbiri BBC'nin İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’e kadar terk etmesini sağlayıp sağlayamayacaklarının garantisini verip veremeyeceklerine dair soruyu cevaplamadı.

Ülkede başbakanlık koltuğu için yarış sürüyor. İktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni liderini belirlemek üzere dün Avam Kamarası’nda yapılan ikinci tur oylamanın galibi 126 oyla eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson oldu.

Muhafazakarların parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'ndaki 313 milletvekilinin katıldığı liderlik yarışının ikinci tur oylaması dün gerçekleştirdi. Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ilk turda aldığı 114 oyu 126’ya çıkararak ikinci turun da galibi oldu. Jonhson’ı oyunu 43’ten 46’ya çıkaran mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt takip etti. İkinci turda Çevre Bakanı Michael Gove 41, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart 37 ve İçişleri Bakanı Sacid Cavid ise 33 oy elde etti. Yalnızca 30 milletvekilinin desteğini alan ve 33 oyluk barajın altında kalan eski Brexit Bakanı Dominic Raab ise elendi.

Muhafazakar Parti'nin liderini belirlemek üzere gerçekleştirilen ilk tur oylamada Avam Kamarası'nın eski lideri Andrea Leadsom, eski Çalışma Bakanı Esther McVey ve David Cameron döneminde partinin grup başkan vekilliği görevini yürüten Mark Harper elenmiş, Sağlık Bakanı Matt Hancock da yarıştan çekilmişti.

Avam Kamarası'ndaki üçüncü tur oylamanın bugün yapılması planlanıyor. Oylama, en fazla milletvekilinin oyunu alan 2 aday kalana dek sürecek. Partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olacak ismin 22 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya