Suudi Arabistan ve Yemen’den BM’ye Husi ihlallerini durdurma çağrısı

Suudi Arabistan ve Yemen’den BM’ye Husi ihlallerini durdurma çağrısı

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 08:30
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan ve Yemen, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yapılan son açıklamalar ışığında BM ve uluslararası topluma İran destekli Husilerin kontrolündeki bölgelerde insani yardım çalışmalarına yönelik ihlallerin sona erdirilmesi çağrısını yineledi.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, BM ve uluslararası toplumdan darbeci Husi milislerin insan hakları ihlallerine engel olmalarını talep etti.

Merkez yaptığı açıklamada WFP Direktörü David Beasley’in, Yemen’de insani yardımların dağıtılmasının önünde Husi engelinin bulunduğunu açıkladığı belirtildi. Beasley, milislerin insani faaliyetlere yönelik ihlallerini doğruladı.

Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed el-Hadrami konuya ilişkin “Husilerin kontrolündeki bölgelerde uluslararası örgütlerin ofisleri, milisler tarafından gasp ve planlı soygunlara uğruyor’’ dedi.

Hadrami, Yeni Zelanda'nın Riyad Büyükelçisi James Munro ile gerçekleştirdiği görüşmede İran destekli darbeci Husi milisleri tarafından insani yardımların çalınmasının kınanması gerektiğini vurguladı.

WFP’ye bağlı yardım programlarına dikkat çeken Dışişleri Bakan Hadrami “Ortakların cömert yardımlarının Yemenlilere ulaştığından emin olmak için uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey’i (BMGK) ciddi bir duruş sergilemeli” dedi. Ayrıca hükümetinin, ülkedeki krize barışçıl çözüm bulma ve Stockholm’de anlaşmaya varılan kararların uygulanması için çaba gösterdiğini belirtti.

Hadrami ayrıca Fransa'nın Yemen Büyükelçisi Christian Testot ile Riyad’da gerçekleştirdiği toplantıda, Avrupa Birliği’nin Yemen’deki meşru hükümete verdiği siyasi desteğe övgüde bulundu. AB'nin farklı aşama ve şartlarda Yemen’e sağladığı insani yardımı çok değerli bulduğunu ifade etti.

Resmi haber ajansı Saba'ya göre Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı Hadrami, Fransa Büyükelçisi ve Avrupa Birliği Başkan Vekili Riccardo Villa’dan AB’nin ve uluslararası toplumun Husilere yönelik baskılarını artırmasını talep etti. Anlaşmaya varılan şartlar uyarınca siyasi süreçte ilerleme sağlanmasını ve Yemen’deki insani çalışmaları etkileyen ihlallerin durdurulmasını istedi.

Hadrami, WFP Direktörü David Beasley'in BMGK’da yaptığı ve Yemenlilerin ihtiyaç duyduğu gıda yardımından mahrum olmasından açıkça Husileri sorumlu tuttuğu konuşmaya övgüde bulundu.

Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı, vatandaşların acılarını hafifletmek için meşru hükümetin, uluslararası örgütlere ve BM ofislerine Husilerin kontrolündeki bölgelerde çalışmaya müsaade ettiğini duyurdu. Bahsi geçen örgütlerin ve ofislerin Yemen halkına yönelik sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya