Askeri Geçiş Konseyi: Sudan, çözümün ertelenmesini daha fazla kaldıramaz

Askeri Geçiş Konseyi: Sudan, çözümün ertelenmesini daha fazla kaldıramaz

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 08:15
Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkanı Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu, dün aşiret liderleriyle gerçekleştirdiği görüşme sırasında (AFP)
Hartum/Ahmed Yunus
Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkanı Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu Hamideti, AGK’nın önümüzdeki dönemde ülkeyi yöneten bağımsız bir teknokratlar hükümeti kurulmasına karar verdiğini belirterek, ülkenin çözümün ertelenmesini daha fazla kaldıramayacağını söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Hartum Büyükelçisi ise, Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA) ile gerçekleştirdiği görüşmede, ülkesinin herhangi bir tarafın yanında yer almaksızın Sudanlıların üzerinde uzlaştığı herhangi bir anlaşmayı destekleyeceğini dile getirerek, ekonomik zorlukların üstesinde gelmesi için Sudan'ı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Hamidati, dün Hartum’daki kalabalığa karşı yaptığı konuşmada, her eyaletteki sivil idarelerin ülke krizinin çözümüne ilişkin etkin rol oynaması gerektiğini söyledi. Ordunun bütün siyasi taraflarla bir araya geldiğini dile getiren Hamideti, kendilerine geçiş döneminde ülkeyi yönetecek bir teknokrat hükümeti kurmayı kabul ettiklerini bildirdiklerini belirtti. Köklü partilere ulusal çıkarları kendi dar çıkarlarının üstünde tutmaları çağrısında bulunan Hamideti, “Derhal bir hükümetin kurulmasını ve Sudanlılar arasında çözüme ulaşılmasını istiyoruz. Sudan çözümün ertelenmesini daha fazla kaldıramaz” ifadelerini kullandı.

Yüzlerce sivil idare lideri askeri konseye yönelik desteklerini açıkladılar ve konseye ülkedeki siyasi krizin üstesinden gelinmesi için bağımsızlardan oluşan bir teknokratlar hükümeti kurma yetkisi verdiler.

Hamideti yaptığı konuşma sırasında, AGK’nın ülkede bir seçim yapılıncaya kadar mümkün olan en kısa sürede bir teknokratlar hükümeti kurma sürecinde olduğunu söyledi. Ayrıca önde gelen siyasi güçlere şahsi çıkarlarının ötesine geçmeleri ve sorumluluk almaları çağrısında bulundu. İktidarın sivil bir otoriteye teslim edileceğine işaret eden Hamideti, krizin aşılmasına yönelik vizyonlarını görüşmek üzere ülkenin bütün eyaletlerinde diyaloglarda bulunulacağı taahhüdünde bulundu. Bunun yanı sıra ülke içerisinde Sudan’daki olayların bitmesini engellemeye çalışan kimseler tarafından çıkarılan söylentilere karşı mücadele edeceklerini belirtti. Hamideti, güvenlik güçlerinin ve ordunun görevinin içerisinde bulunulan bu hassas aşamada ülkeyi korumak olduğunu ifade ederek, askeri konsey olarak siyasetten uzak olduklarını ve görevlerinin seçimleri gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

BAE’den destek

Sudan halk hareketinin omurgasını oluşturan Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA), Sudanlıların üzerinde uzlaşıya vardığı herhangi bir anlaşmanın destekleneceği üzerine Hartum'daki BAE Büyükelçisi’nden güvence aldı. Dün SPA’nın resmi Facebook sayfasında yayınlanan bir açıklamada, BAE'nin Hartum Büyükelçisi Hamad Muhammed Humeyd el-Cuneybi’nin, grubun dış ilişkileri komitesi heyeti ile yaptığı görüşmede, ‘ülkesinin Sudanlıların ulaştığı herhangi bir anlaşmayı destekleyeceğini’ vurguladığı bildirildi. Ayrıca Büyükelçisi el-Cuneybi’nin, BAE tarafından sağlanan desteğin amacının herhangi bir tarafın yanında yer almak değil, ülkedeki mevcut ekonomik zorlukların üstesinden gelinmesi olduğunu dile getirdiği belirtildi.

Heyet, BAE Büyükelçisi Humeyd el-Cuneybi’ye, Sudan arenasındaki gelişmeler ve Beşir'in devrilmesinden bu yana yaşanan siyasi süreç hakkında bilgi verdi ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile AGK arasında yapılan önceki anlaşmalardan geri çekilmenin ciddiyetini dile getirdi. Ayrıca heyet, Sudan'daki geniş ve çeşitli sosyal yapıyı temsil edecek ve istikrarı temin edecek sivil ve demokratik bir iktidara geçişin önemini vurguladı. Açıklamada, SPA heyetinin ülkedeki siyasi sürece ilişkin dış müdahalelerin tehlikesine dikkat çektiği ve bu durumun büyükelçi tarafından onaylandığı kaydedildi. Ayrıca oturma eylemini kırmaya yönelik operasyonlardan sonraki siyasi durumun öncekinden tamamen farklı olduğuna dikkat çekilerek, yaşanan katliamdan sorumlu olan kimselerin yargılanması amacıyla bağımsız bir soruşturma komitesi oluşturulmasının gerekliliği belirtildi.

SPA, önceki gün Avrupa Birliği (AB) büyükelçileriyle bir araya gelindiğini ve AB Dışişleri Bakanlarının ‘oturma eylemi alanında gerçekleştirilen katliamın kınanması, bağımsız soruşturmaların desteklenmesi ve ülkede biran önce sivil bir hükümet kurulması gerektiği’ yönündeki açıklamalarından duyulan memnuniyeti açıklamıştı. Açıklamada, SPA’nın Batılı büyükelçilere, AGK’nın Etiyopya arabuluculuğunu manipüle etme yönünde girişimlerde bulunduğu hakkında bilgi verdiği ve herhangi bir siyasi sürece başlanmadan önce medya kuşatmasının kaldırılması gerekliliğini vurguladığı kaydedildi. Ayrıca ÖDBG ile oluşturulan ortak heyetin, Hartum'daki Mısır Büyükelçiliği'nden, önümüzdeki hafta Addis Ababa'da gerçekleşecek olan Afrika Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında müzakere sürecine ilişkin taleplerini sunması yönünde bir teklif aldığı belirtildi.

Mısır: Sudan’ın güvenliği ve istikrarının yanındayız

Hartum'daki Mısır Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Mısır'ın Hartum Büyükelçisi Hüssam İsa, Mısır'ın Sudan'daki tüm siyasi partilere aynı mesafede durduğunu vurgulayarak, ülkesinin Sudan'ın güvenliği ve istikrarının yanında olduğunu belirtti. Ayrıca Mısır'ın Sudan tarafından verilecek karara bütünüyle saygı duyacağını ve Sudan halkının beklentilerinin karşılanması için gerekli desteği vermeyi sürdüreceğini dile getirdi. Açıklamada Büyükelçi İsa’nın, Mısır Büyükelçiliği’nin ÖDBG ve Sudan siyasi güçleri ile süregelen görüşmeleri kapsamında, ÖDBG müzakere heyeti ve Federal Ulusal Birlik Partisi liderlerinden Asam Ebu Hasbu ile bir araya geldiği kaydedildi.

ÖDBG’nin çağrıda bulunduğu protesto gösterileriyle birlikte ülkede tansiyon yükseldi. Hartum'daki bir dizi mahalle ile birlikte ülkenin bazı şehirleri ve kamu kuruluşları orduya tepki göstererek sokaklara akın etti. Hartum'un bazı mahallelerinde protesto yürüyüşlerinin gerçekleştiğinin bildirildiği haberlerde, telekomünikasyon şirketi MTN çalışanlarının Hartum'daki şirket binasının önünde toplu bir protesto düzenledikleri ve barışçıl protestocuların öldürülmesini kınayan pankartlar açarak iktidarın sivil bir hükümete devredilmesini talep ettikleri kaydedildi.

Bunun yanı sıra, Vad Medeni şehrinin öğretmenleri de gerçekleştirdikleri protesto gösterisinde, Eğitim Bakanlığı'ndaki idari personelin görevden alınmasını talep eden bir bildiri yayınlayarak, ülkedeki mevcut koşullar altında okulların yeniden açılmasını reddettiklerini belirttiler.

Editörün Seçimi

Multimedya