DMO, Fırat’ın doğusuna düzenledikleri füze saldırılarının video kaydını yayınladı

DMO, Fırat’ın doğusuna düzenledikleri füze saldırılarının video kaydını yayınladı

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 07:45
Londra/Şarku’l Avsat
İran Devrim Muhafızları dün, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin İran’dan Suriye’nin doğusundaki Deyrizor’a fırlatılan balistik füzeleri denetlediği bir video kaydı paylaştı. Görüntüler, DEAŞ mevzilerinin İran tarafından hedef alınmasının ikinci yıldönümünde paylaşıldı.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığı video kaydında, Süleymani’nin Kirmanşah ve Kürdistan’daki Devrim Muhafızları üssünden Deyri Zor’a füze fırlatma sürecini operasyon odasından denetlediği görülüyor.

Görüntülerde ayrıca Süleymani’nin bilgisayar üzerinden drone uçaklarını ve karadan karaya orta menzilli Zülfikar füzelerinin konumlarını radardan izlediği de yer alıyor.

Söz konusu füze saldırısı, DEAŞ’a bağlı 5 İranlı militan tarafından 2017’nin haziran ayında gerçekleştirilen ve 50 kişinin öldüğü saldırıya karşılık olarak yapıldı. Bu, DEAŞ'ın İran mevzilerine düzenlediği ilk saldırıydı.

İran Devrim Muhafızları, DEAŞ’a karşı son 2 yıl içerisinde 2 füze saldırısı düzenledi. Saldırılardan ikincisi, DEAŞ’ın askeri geçit töreni sırasında düzenlediği ve 25 kişinin öldüğü saldırının ardından geçen yıl ekim ayında yapıldı.

Devrim Muhafızları geçen yıl orta menzilli Zülfikar ve Kıyam füzeleri ile 550 kilometre uzaklıktaki Fırat’ın doğusundaki hedefleri vurdu. Daha sonra yapılan füze atışlarının bazıları başarısızlıkla sonuçlandı ve İran topraklarına düştü. Devrim Muhafızları’nın Füze Birim Komutanı yaptığı açıklamada kuvvetlerinin 4 füze ateşlediğini duyurdu.

Drone uçuşlarının ve ilk saldırının yapıldığı operasyon odasının İran’da olup olmadığına dair bir açıklama yapılmadı. Fakat İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri füzelerin fırlatılmasının ardından yaptığı açıklamada ilk drone saldırısının İran topraklarından yapılmadığını söyledi.

Bakıri, geçen yıl 1 Ekim’de yaptığı açıklamada drone ve geniş çaplı füze operasyonlarının, ülke sınırlarındaki düşmanlara yönelik ilk saldırı olması nedeniyle büyük önem taşıdığını kaydetmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya