Tunus’ta seçim kanununda yapılan değişiklik tartışma yarattı

Tunus’ta seçim kanununda yapılan değişiklik tartışma yarattı

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 07:15
Tunus Parlamentosu (Reuters)
Tunus/Şarku’l Avsat
Tunus'ta seçim yasasında değişiklik yapılmasının cumhurbaşkanlığı seçimlerine beş ay kala birçok güçlü adayın dışlanmasına yol açabileceği gerekçesiyle ülke genelinde tartışmaya neden oldu.

Temsilciler Meclisi'nde kanun değişiklikleriyle ilgili yapılan oylamada, vatandaşlara doğrudan yardım dağıtılmaması konusunda adaylara yeni şartlar getirildi.

Değişiklik 30'a karşı 128 oyla kabul edildi. Çekimser oy sayısı ise 14 oldu.

Tunus’ta Nesma adlı özel televizyon kanalının kurucusu olan el- Karavi, mayıs ayı sonlarında cumhurbaşkanlığı için adaylığını  açıklamış ve kanalın kendisiyle yaptığı röportajda ülkenin geri kalan bölgelerinde yaptığı hayır çalışmaları övülmüştü.

Hükümet seçim kanununda yaptığı bu değişiklikle Karavi’nin adaylığına kabul etmemiş oluyor. Ancak anketlerde seçmenlerin çoğu el- Karavi’ye desteklerini dile getirdi.

Milletvekili Nesrin Celaliya, konuyla ilgili olarak “muhalifleri susturacak çok tehlikeli kapılar açıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yasadaki değişikliğe göre adaylar, seçimlerden önce 12 ay boyunca bir takım yükümlülüklere uymak zorunda. Bunlar arasında yabancılardan ya da şirketlerden bağış alınmaması ve yardım dağıtılmaması da var.

Raumburg Vakfı’nın kurucusu Raumburg ve el- Karavi gibi adaylar, 2018'in mayıs ayındaki belediye seçimlerinde yaşandığı gibi yine hakim partileri cezalandırmak için oy kullanılmaaına güveniyorlar.

Hükümete göre bu adaylar aktif olmalarına rağmen kanunlara saygı göstermiyor. Ordunun maneviyatına saygısızlıkla suçlanan milletvekili Yasin el- Ayari, “Değişiklikler siyasi muhalifleri dışlamak için tasarlandı” açıklamasında bulundu.

Nida Tunus partisinden milletvekili Enes el- Hattab da meclis oturumu sırasında bağırarak “Meclisin bu yaptırımları kabul etmesi utanç vericidir” dedi.

Yusuf Şahid’i destekleyen Mustafa bin Ahmed ise “Fırsat eşitliği uygulanması normaldir. Bu yeni bir yasa değil, mevcut yasaların genişletilmesidir” ifadesini kullandı.

Yapılan değişiklikler hem ilgili taraflar hem de siyasi gözlemciler tarafından eleştirildi. Bazı milletvekilleri, değişiklikle ilgili metinleri oylama yapılmadan çok kısa süre önce gördüklerini belirtti.

Seçim Komisyonu'nun eski Başkanı Şafi Zardar, pazartesi günü RCTV’ye yaptığı açıklamada değişikliklerin "kötülüğün kötülükle tedavi edilmesi" anlamına geldiğini söyledi.

El- Karavi de aday olmasını engellemek için yapılan “siyasi darbe girişimini” kınayarak haklarından vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya