BM, Ankara ve Moskova’yı İdlib’in istikrarını güvence altına almaya çağırdı

BM, Ankara ve Moskova’yı İdlib’in istikrarını güvence altına almaya çağırdı

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 07:00
İdlib’ten yıkım manzaraları
New York/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Salı günü yaptığı basın açıklamasında Rusya ve Türkiye'yi İdlib’teki durumun istikrara kavuşması için gecikmeden çalışmaya çağırdı. BM Güvenlik Konseyi, (BMGK) bugün İdlib ile ilgili acil durum toplantısı düzenliyor.

İdlib’te taraflar arasında artan gerilim nedeniyle bir çatışma yaşanmasından çok endişe ettiğini ifade eden BM Genel Sekreteri sözlerini şöyle sürdürdü, “Özellikle 2018 yılının Eylül ayında İdlib konusunda anlaşma imzalayan Astana sürecinin garantörleri Türkiye ve Rusya’yı gecikmeden çalışmaya çağırıyorum. Suriye krizinin çözümü askeri değil siyasidir. Savaşta siviller çok büyük bedeller ödemektedir. Terörizmle mücadelede bile insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermek gerekir.”

BMGK, Suriye’deki insani durumla ilgili özel bir oturumda ABD dosyaya siyasi durumun da eklenmesi talebinde bulundu.

Diplomatlara göre Suriye gündemiyle yapılacak toplantı BMGK’nın daimi üyesi olmayan Katar, Belçika ve Almanya’nın talebi üzerine gerçekleşti.

BMGK, Mayıs ayında Suriye ve özellikle İdlib’te yaşanan çatışmalardan dolayı endişesini dile getirerek birkaç toplantı düzenledi.

Nisan ayının sonundan beri Rusya ve Suriye uçakları İdlib’i vuruyor.

İdlib’te silahlı örgütlerle rejim güçlerini ayıran ve Türkiye ile Rusya arasında imzalanan “gerilimi azaltma bölgesi” tam olarak uygulanamıyor.

Üç milyon insanın yaşadığı bölgede Nisan ayının sonundan bu yana 400 sivil hayatını kaybetti ve 270 bin insanda yerlerinden oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya