Trump: ABD, İran için hazır

Trump: ABD, İran için hazır

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 07:00
Başkan Trump Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere açıklama yapıyor (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
Arap (Basra) Körfezi yakınlarında petrol tankerlerine yapılan saldırılar ve İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına başlayacağını açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump bugün yaptığı açıklamada, “ABD, İran’la ilgili olarak hazırlıklıdır” dedi.

Washington dün, İran’ın bölgede yarattığı tehdide karşı ABD’nin Ortadoğu’ya bin asker daha göndereceğini açıklamasının ardından Trump, basın mensuplarına önemli değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin İran’a yönelik caydırıcı baskılarına devam edeceğini belirten Trump, Tahran ile savaşa girmek istemediğini belirtti.

Perşembe günü Arap Körfezi yakınlarında seyreden biri Japon diğeri Norveç menşeli iki tanker saldırıya uğramış, Beyaz Saray saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu.

İran ve ABD arasındaki gerilim, Trump’ın geçtiğimiz yıl, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasından bu yana artış göstermeye devam ediyor.

İran’ın tehditleri

İran Cumhurbaşkanı 8 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ABD’nin tek taraflı anlaşmadan çekilmesine cevap olarak İran’ın uranyum zenginleştirme ve ağır su stoklarıyla ilgili kısıtlamalara uymayacağını açıkladı.

İran Atom Enerjisi Teşkilatı sözcüsü Behrouz Kamalvandi ise yaptığı açıklamada, Haziran ayı sona ermeden düşük zenginleştirmeli uranyum seviyesinin geçileceğini açıkladı.

Kamalvandi yaptığı açıklamada, “Bugün 300 kilogram zenginleştirilmiş uranyum rezervini geçmek için geri sayım başladı ve 10 gün içinde bu limiti geçeceğiz. Yerli reaktörlerde kullanım için uranyum zenginleştirmesini yüzde 20'ye çıkarabiliriz ve ağır su ihraç edebiliriz. Bu nükleer anlaşmayı ihlal etmeyecektir. Avrupa ülkelerinin İran’ı ABD yaptırımlarından korunmaya yardımcı olmak için hala zaman var. Ancak konuşmaya değil harekete ihtiyaçları var” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya