Abdulmehdi: Hükümet onaylamadan yabancı güçler topraklarımızda faaliyet gösteremez

Abdulmehdi: Hükümet onaylamadan yabancı güçler topraklarımızda faaliyet gösteremez

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 06:45
Bağdat/Hamza Mustafa
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, devletin prestij ve egemenliğini korumak da dahil, Irak hükümeti ile anlaşma yapmadan veya hükümetin onayı olmadan yabancı herhangi bir silahlı gücün ülkede faaliyet göstermesinin yasak olduğunu belirtti.

Abdulmehdi, 18 Haziran’da yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin geçmişte işgal edildiğine, karmaşık iç ve dış savaşa tanık olduğuna ve ordunun lağvedilmesi gibi olaylarla karşı karşıya kalındığına, Irak topraklarının devletin iradesi dışında başka güçler ve ülkelere saldırı sahası olarak kullanıldığına dikkati çekti.

Irak Başbakanı, söz konusu kararın, ülkede güvenlik anlamında tam kontrolü sağlamak, DEAŞ terörüyle mücadeleyi sürdürmek, ülkede yasadışı tüm faaliyetlerini sona erdirmek ve ülke güvenliğiyle halkın bağımsızlığının sağlanması amacıyla alındığını belirtti. Abdulmehdi, bu çerçevede, “Irak hükümetiyle anlaşma veya hükümetin onayı olmadan herhangi bir yabancı gücün ülke topraklarında faaliyet göstermesi yasak” ifadelerini kullandı. Aynı şekilde komşu, bölge ve başka herhangi bir ülkenin Irak’ta mevcudiyetine ve herhangi bir tarafa karşı bulunmasına hükümetin onayı olmadan izin verilemeyeceğini dile getirdi.

Açıklamada, Irak silahlı kuvvetleri kapsamında faaliyet gösteren herhangi bir askeri kuvvetin, Başkomutan’ın (Adil Abdulmehdi) onayı olmadan hareket etmesi, operasyonlar düzenlemesi ve askeri sanayi merkezi bulundurmasının da yasak olduğu belirtildi. Abdulmehdi, ayrıca, “Uygulama biraz zaman alabilir. Bu hususta çok fazla düğüm var, çeşitli taraflar var ve anlaşmazlıklar az değil. Ancak bununla birlikte sorumluluk aldığımızdan beri bir yandan bu yönelimleri gerçekleştirmek için ilgili tarafların olumlu adımlar atmasını teşvik etmeye başladık, diğer taraftan da bazı olumsuzlukların üstesinden gelmek, belirtilen noktaları uygulamaya koymak da dahil devletin tam kontrolünü sağlamak, terör örgütlerine ve DEAŞ’a karşı mücadeleyi sürdürmek, Irak’ın halkının güvenliği ve bağımsızlığını sağlamak, ülkenin bütünlüğünü ve her alanda tam egemenliğini sağlamak üzere yeni planlar geliştirmeye başladık” ifadelerini kullandı.

Karar, özellikle hala devlet çerçevesi dışında faaliyet gösteren çok sayıda yabancı grup ve silahlı kuvvetin varlığında birçok soruna da yol açabilir. Ancak devlet çerçevesi dışına silah taşınmasından, silahlı gruplara ait çok sayıda depo ve kamp bulunmasından kaynaklı ihlallerin varlığında devletin, topraklar üzerindeki kontrolünü sağlamaya çalışan ilk karar oldu. Bu sebeple durum, uygulama faaliyetlerini üstlenecek düzenli kuvvetlerle bir sürtüşmeye neden olabilir.

Aynı şekilde güvenlik uzmanı Fadıl Ebu Rağef, söz konusu kararla ilgili olarak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu kararlarla, savunma ya da içişleri bakanlıklarındaki ve askeri kolejdeki oluşumlarda yerel kuvvetler kastediliyor, hava kuvvetleri, Savunma Bakanlığı’nın özel yapılarında belirtilen resmi akademiler değil. Bu düzensiz kuvvetlerin düzenli kuvvetlerin eğitimlerini, sistemlerini ve güçlerini aldığı kastediliyor” dedi.

Bu karardan sonra silahlı grupların durumlarına ilişkin bir soruya cevap olarak da Rağef, “Halk kitleleri altında olsalar bile silahlı gruplar, düzenli değillerdir. Ama yasal olabilirler. Çünkü yasalar uyarınca düzenlenme gereklilikleri bakımından düzensiz sayılmaktadırlar” şeklinde konuştu. Abdulmehdi’nin işaret ettiği yabancı kuvvetlere de değinen Fadıl Ebu Rağef, “Bunlar, müttefik kuvvetlerdir. Hükümet tarafından sayıları ve faaliyetleri biliniyor” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya