Savaşmak ya da savaşmamak

Savaşmak ya da savaşmamak

Çarşamba, 19 Haziran, 2019 - 06:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
Ortadoğu’da bugün -belki de dünyadaki- en önemli haber, Arap (Basra) Körfezi’nde İran rejimiyle diğer ülkeler ve Arap Körfez ülkeleri arasında meydana gelen gelişmeleri takip etmektir.

ABD, birçok askerini Basra Körfezi’ne sevk etti. Daha önce de buraya savaş gemilerini ve stratejik bombardıman uçaklarını gönderdi. Kısacası Washington, ABD’nin gerçek askeri gücünü gösterdi.

İran; Suudi Arabistan, Norveç ve Japonya’ya ait petrol tankerlerine saldırdı. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Hürmüz Boğazı’nı kapatma gücüne sahip olduklarını dile getirdi. Devrim Muhafızları’nın yeni komutanı Hüseyin Selami ise, tüm bölge ülkelerine gözdağı vermek için hassas balistik füzelerle tehditte bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Körfez’deki askeri varlığına ilişkin yaptığı açıklamada, “İran’ı saldırganlıktan caydırmak ve çıkarlarımızı korumak için buradayız” ifadelerini kullandı. Aden Körfezi saldırılarında İran’ın suçlu olduğu tespit edildikten sonra Pompeo, “İran tehlikesine karşı çıkarlarımızı, müttefiklerimizi ve uluslararası ticareti savunmaya devam edeceğiz” dedi. Yine Pompeo, “Tahran, İran ziyareti sırasında bir Japon gemisine saldırarak, Japonya Başbakanı’na hakaret etti” açıklamasında bulundu.

Biz, tehlikeli bir sürtüşmeyle karşı karşıyayız. Başta Suudi Arabistan olmak üzere bölge ülkeleri, savaşçı ülkeler değil, aksine barış ve kalkınma yanlısı ülkelerdir. Ancak Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin Şarku’l Avsat gazetesine verdiği röportajda dile getirdiği gibi biz, ülkemizi ve çıkarlarımızı savunma noktasında hiç tereddüt etmeyeceğiz.

ABD’nin askeri varlığı, herkesi uluslararası sorumlulukla karşı karşıya getirdi. ABD ile ekonomik savaş içerisinde olan Çin ve Rusya, ABD’nin Körfez’deki askeri varlığından rahatsız oldu. (Yani Rusya’nın felaketzede Suriye’de yaptığı her şey caiz!)

Hatta daha önemli haberler de mevcut. Pazartesi günü üst düzey Kongre üyeleri yardımcılarına Beyaz Saray’da toplantıya katılmaları bildirildi. Üst düzey Kongre üyeleri yardımcıları, İran’ın Suudi Arabistan’da büyük bir petrol noktasına saldırmayı düşündüğüne dair bir açıklama dinledi.

Bu saldırının gerçekleşmesi halinde ABD, müdahalede bulunacak ve askeri araç-gereçlerle karşılık verecek. Fakat Al Arabiya’nın haberinde geçtiği üzere bu haber henüz doğrulanmadı.

Washington, Riyad, Abu Dabi ve Tahran’dan zarar gören diğer Arap ülkeleri, İran rejimine karşı savaş çıkartmanın yollarını aramıyor. Rejim değişikliği, İran halkını ilgilendiren bir meseledir. Fakat İran Devrim Muhafızları uluslararası ticarete ve dünya barışına yönelik bir şantajda bulunursa, Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, Yemen, ABD ve hatta uluslararası toplum eli kolu bağlı durmayacaktır.

Bugün en önemli ve en büyük haber budur. Çünkü bu, gelecek nesilleri ilgilendiren bir haberdir.

İster küçük bir bebeğin doğumu, isterse büyük bir şahsın ölümü olsun bu haberin dışındaki herhangi bir haber, sıradan bir haberden öteye geçmeyecektir.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya