Bağdat: Boş kalan bakanlıklar 2 hafta içerisinde doldurulacak

Bağdat: Boş kalan bakanlıklar 2 hafta içerisinde doldurulacak

Salı, 18 Haziran, 2019 - 15:00
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih (Arşiv-AP)
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak’ta Cumhurbaşkanı Salih, Başbakan Abdulmehdi ve Meclis Başkanı Halbusi görüşmesinin ardından yapılan açıklamaya göre, hükümetteki bakanlık boşluğunun doldurulması adına iki haftalık süre belirlendiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi’nin dün gece çeşitli iç ve dış sorunları ele almak için toplantı düzenlediği belirtildi. Liderlerin toplantısında, kabinenin iki hafta içerisinde tamamlanması gerektiği ve parlamentonun siyasi farklılıkların üstesinden gelme ile siyasetteki tıkanma konusunda güveni arttırmayı hedefledikleri belirtildi.

Açıklamada 3 ismin, siyasi güçlerin devletin omuzlarına yüklediği ağırlıktan kurtarılması gerektiği belirtilerek, seçimin ulusal dengeyi sağlamak, terörizmi ortadan kaldırmak için güvenlik ve istihbarat çalışmalarını desteklemek ve vatandaşların hak ihlallerine uğramaması konusunda hem fikir oldukları belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Irak’ın bölgesel ihtilafların ortasında yer almasını önleyecek şekilde Bağdat’ın ve Iraklıların çıkarlarını göz önünde bulunduran çalışmaların desteklenmesine vurgu yapıldı.

Irak Temsilciler Meclisi’nin Adil Abdulmehdi hükümetindeki eksik koltukları tamamlaması için yapılan oylamadan sekiz ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen Savunma, İçişleri ve Adalet Bakanlığı gibi önemli bakanlıklar hala boş.

Editörün Seçimi

Multimedya