Yemen Cumhurbaşkanı Hadi tedavi için ABD’ye gitti

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi tedavi için ABD’ye gitti

Salı, 18 Haziran, 2019 - 13:15
Riyad/Şarku’l Avsat
Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki geçici ikametgahından ayrılarak tedavi amacıyla ABD’ye gitti.

Yemen haber ajansı SABA’nın resmi kaynaklardan aktardığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Hadi, Pazar günü akşam saatlerinde “rutin kontroller” için ABD’ye uçtu. Şarku’l Avsat’ın hükümet kaynaklarından edindiği bilgilere göre Hadi, yerine yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin Salih el-Ahmar’ı vekil tayin etti. Ancak resmi kaynaklar, Hadi’nin ABD’de ne kadar kalacağı ve orada ABD’li ya da Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileriyle herhangi bir görüşme yapıp yapmayacağına dair detay vermediler.

Aynı kaynaklar, Cumhurbaşkanı Hadi’nin yerine yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin Salih el-Ahmar’ın vekalet edeceğini ve Ahmar’ın Dışişleri Bakanlığı'nın ve yurtdışındaki diplomatik misyonlarının cumhurbaşkanlığı direktiflerinin uygulanmasını sağlamalarını, Yemen’i temsil etme ve halka hizmet görevini yerine getirmenin yanı sıra İran destekli Husi milislerine karşı verilen savaşla ilgili gerekli açıklamaları yapmak zorunda olduğunu belirttiler.

SABA’nın haberine göre Korgeneral Ahmar dün Riyad’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed bin Abdullah el-Hadrami ile gerçekleştirdiği görüşme sırasında yaptığı açıklamalarda, geçici başkent Aden’de Bakanlık Genel Kurulu’nun kurulması ve bazı diplomatik misyon ve konsoloslukların Aden’e taşınması için mevcut düzenlemelerin gözden geçirildiğini belirtti.

Yemani’nin koltuğuna kim oturacak?

Öte yandan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani geçtiğimiz hafta New York’taki evinden istifa ettiğini açıklamıştı. Yemani’nin yerine geçecek isimler konusunda spekülasyonlar devam ediyor.

Bununla birlikte resmi kaynaklar, Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ahmar ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Hadrami’nin gerçekleştirdikleri görüşmede, Husilerin son dönemde İran’ın barış için tüm seçenekleri reddeden yaklaşımını yansıtan adımlarını, İran’ın desteğiyle balistik füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) gerçekleştirdikleri saldırıları ve uluslararası deniz seferlerine yönelik tehditlerinin yanı sıra güvenlik ve istikrarı sarsan faaliyetlerini masaya yatırdıklarını belirttiler.

SANA’nın haberine göre Bakan Yardımcısı Hadrami, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ahmar’a Dışişleri Bakanlığı’nın Yemen'deki Birleşmiş Milletler ve yardım kuruluşlarının Yemen halkının çektiği acıları hafifletmeye yönelik çalışmalarını kolaylaştırma konusundaki rolüne ilişkin brifing verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya