Venezuelalı muhalif Gilber Caro serbest bırakıldı

Venezuelalı muhalif Gilber Caro serbest bırakıldı

Salı, 18 Haziran, 2019 - 10:45
Venezuelalı muhalif milletvekili Gilber Caro (Reuters)
Karakas/Şarku’l Avsat
Venezuela Ulusal Meclisi tarafından bugün yapılan açıklamada, geçtiğimiz Nisan ayından beri tutuklu bulunan muhalif milletvekili Gilber Caro’nun dün, serbest bırakıldığını duyurdu. Bu adım, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in Venezuela’nın başkenti ziyareti öncesinde geldi.

Michelle Bachelet’in yarın itibari ile iki günlük Venezuela’ya ziyaret gerçekleştirmesi beklenirken, tutuklu bulunan muhalif liderlerin aileleri, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’ne tutukluların serbest bırakılması için Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya müdahale çağrısında bulundu.

Bachelet’in Venezuela ziyaretinde, Maduro ve kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido ile görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

ABD tarafından desteklenen ve yaklaşık 50 ülke tarafından Venezuela Devlet Başkanı olarak tanınan muhalif lider Guaido, 2013 yılında yeniden göreve gelen ve ekonomik kriz ile boğuşan Maduro hükümetini devirmek adına kampanyalar yürütüyor.

Bachelet, Maduro ve Guaido’nun yanı sıra Şili’nin eski Cumhurbaşkanı ve insan hakları ihlalleri mağduru siyasetçi ve sivil toplum kuruluşları ile görüşme gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ulusal Meclis, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Milletvekili Gilber Caro tutuklanmamalıydı. Bugün parmaklıkların arakasından çıktı ancak o diğer Venezuelalılar gibi özgürlüğünü kazanmadı” şeklinde açıklama yaptı.

45 yaşındaki Caro, Guaido’nun liderlik ettiği muhalif partilerden biri olan Halk İradesi üyesi. Serbest bırakılmasının ardından Caro,  muhalif bir grubun yanı sıra Maduro destekçileri tarafından karşılandı.

Gilber Caro, 26 Nisan’da hiçbir sebep belirtilmeden tutuklanırken, Ocak 2017 ve Haziran 2018’in başlarında vatana ihanet suçlaması ve ordudan silah çalma suçu ile gözaltına alınmış, ancak tutuklanmamıştı.

Öte yandan Venezuelalı tutuklu muhaliflilerin aileleri, dün, Bachelet’ten Maduro’ya tutukluları serbest bırakılması adına müdahale etmelerini talep etti.

Venezuela hapishanelerinde 715 siyasi tutuklu bulunuyor

Foro Penal isimli sivil toplum kuruluşu örgütü Başkanı Alfredo Romero, Venezuela’da siyasi nedenlerden ötürü 715 kişinin hapsedildiğini söyledi. Romero, konu ile ilgili açıklamasında, siyasi mahkumların serbest bırakılması için Bachelet’in ziyaretinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

Kuruluş, muhalefetin yüzde 95’inin tutuklu olduğunu iddia ederek, mahkumlardan bir çoğunun hasta ve kötü koşullarda yaşadığı belirtti.

2018 yılının Nisan ayından bu yana tutuklu bulunan muhalif Vasko de Costa’nın kız kardeşi, tutuklu olan muhaliflerin cezaevine girmemeleri gerektiği belirterek, bu durumun insan haklarının ihlal edildiğini gösterdiğini söyledi.

Öte yandan terörizm ile suçlanan ve 2016 yılından bu yana Karakas’ta tutuklu bulunan muhaliflerden birinin eşi olan Kolombiyalı Gabriela Lisbet Ribera, çağrılarının adalet için olduğunu söyleyerek, yalnızca Başkan Maduro tarafından onaylanmaması gerektiğini belirtti.

Guaido, Maduro’nun daveti ile İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in ülkeye ziyaret edecek olmasını harekete geçen muhalefetin bir sonu olarak yorumladı.

Editörün Seçimi

Multimedya