Paris Airshow’da 3 ülke Avrupa menşeili ortak savaş uçağı programını başlattı

Paris Airshow’da 3 ülke Avrupa menşeili ortak savaş uçağı programını başlattı

Salı, 18 Haziran, 2019 - 10:15
Le Bourget (Paris’in kuzeyi)/Mişel Ebu Necm
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün (Pazartesi) dünyanın en önemli üç havacılık fuarından biri olan ve üç ülkenin savunma bakanlarıyla birlikte yeni askeri nakliye uçağı Airbus A330 MRTT ile geldiği Paris’in kuzeyindeki Le Bourget havaalanında düzenlenen 53. Uluslararası Paris Havacılık Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

324 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan ve 23 Haziran’a kadar sürecek olan fuara 89 ülkeden 290’ı resmi olmak üzere yaklaşık 320 bin ziyaretçinin gelmesi ve Paris’in bir haftalığına ticari ve askeri havacılık şirketlerinin başkentine dönüşmesi bekleniyor. Fuarın ziyaretçileri burada 150 kadar askeri ve sivil uçağı yakından görme fırsatı bulacak.

Resmi verilere göre başta dünyanın en büyük askeri ve sivil savunma şirketleri olmak üzere fuar faaliyetlerine 2 bin 450 şirket katılıyor. Tüm bu şirketler, dünya havacılık ve uzay sanayi şirketlerinin yüzde 85’ini temsil ediyor. Paris, önümüzdeki günlerde yoğun diplomatik faaliyetlere ve dünyanın dört bir yanından fuara davet edilen resmi heyetlerin ziyaretlerine tanıklık edecek.

Bununla birlikte her zaman olduğu gibi, Airbus ve Boeing arasındaki anlaşmalar dikkat çekecek. İki yılda bir yapılan ve sonuncusu 2017’de gerçekleşen Uluslararası Paris Havacılık Fuarı’nda imzalanan anlaşmaların değerinin 150 milyar doları bulmuş olması, bu yılki katılımcıların yeni anlaşmalara yönelik iştahını kabartıyor.

Aralarında Boeing Şirketi’nin fuara ilişkin bir çalışmasının da bulunduğu araştırmalara göre havacılık sektörünün önümüzdeki 20 yıl boyun pazarın dinamiği olarak kalmaya devam etmesi ve operasyon uçaklarının sayısının 44 bine ulaşması bekleniyor. Airbus Şirketi tarafından yapılan bir çalışmada ise yolcu sayısının yıllık yüzde 5 oranında arttığı ve 2037 yılında havacılık alanının 8 milyar yolcu ile rekor kırmasının beklendiği belirtildi.

Bununla birlikte söz konusu büyüme nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki havayollarının önümüzdeki 20 yıl içinde 38 bin sivil uçağı ağırlaması gerekiyor. Bu durum, üreticilerin sipariş listesinin dolu olduğunu ve ihtiyaçlara cevap vermek için üretim hızını arttırması gerektiğini ortaya koyuyor.

Ancak bu yıl gerçekleşen Le Bourget fuarı, olumlu göstergelere rağmen arka plandaki iki ana olumsuzlukla karşı karşıya. Bunlardan ilki,  Boeing Şirketi’nin Boeing 737 MAX 8 model uçağının Mart ayında ikinci kez düşmesinden bu yana yaşadığı zorluklar. Etiyopya Havayolları’na ait uçağın düşüşünün ardından Boeing 737 MAX 8 model uçakların tüm dünyada uçuşu yasaklandı.

ABD'li uçak üreticisi Boeing’in İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, Şarku’l Avsat’ın da aralarında bulunduğu bir grup gazeteye yaptığı açıklamada, şirketin öncelikli görevinin, toplamda 346 kişinin öldüğü biri Ekim 2018’de Endonezya Lion Havayolları’na, diğeri Mart 2019’da Etiyopya Havayolları’na ait iki Boening 737 MAX 8 model yolcu uçağının düşmesinin ardından kaybedilen “halkın güvenini yeniden kazanmak” olduğunu söyledi. Bu durum Boeing’in başlıca rakibi Airbus karşısında güçsüz kalmasına neden olacak.  Muilenburg, Paris’e öncelikle “uçağın güvenliği hakkında müşterileriyle konuşmak” için geldiğini söyledi. Öte yandan Boeing şuana kadar ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) uçağın düşmesinin sebebi olduğunu düşündüğü programlarındaki gerekli değişiklikleri gerçekleştirmeyi de başaramadı. FAA’dan onay çıkmadıkça Boeing 737 MAX 8 model uçaklar yerde kalmaya devam edecek. Buna karşın Airbus’ın işleri, müşteri bulamaması nedeniyle şirketin amiral gemisi Airbus A380'in üretim programını askıya alındığını duyurmak zorunda kalmasına rağmen iyi gidiyor. Airbus fuara daha az yakıt tüketen “yeni” modeli Airbus 321 Neo ile katıldı. Geçtiğimiz yıl 800 uçak siparişi alan Airbus, bu yıl toplam 890 uçak siparişine ulaşmayı hedefliyor. Sipariş listesi dolu olan şirket, fuardakilerin dışında 7 bin 207 uçak siparişi aldı. Airbus CEO'su Guillaume Faury siparişlerin dörtte üçünün A320 modeli için verildiğini söyledi.

Öte yandan dün fuarın açılışında 20 yıl sonra Fransız üretimi Dassault Rafale ile Airbus ve İngiltere Havacılık Sanayi ortak üretimi Eurofighter Typhoon model uçaklarının yerine geçmesi planlanan, Avrupa’nın ortak yeni nesil savaş uçağı projesinin lansmanı yapıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avrupalı üç ortağın tamamı kadınlardan oluşan savunma bakanlarıyla projeyi resmi olarak başlatmak üzere bir anlaşma imzaladı. Resmi adı “Future Combat Air System - FCAS” olan proje, yalnızca savaş uçağı üretimiyle değil, aynı zamanda insansız hava aracı (İHA), füze sistemleri ve hava, kara ve deniz savunma sistemleriyle ilgili bir proje olma özelliği taşıyor. Projenin ilk yıllarında, 2026 yılında üretilmesi planlanan ilk pilot modelin bilimsel ve teknolojik çalışmalarına odaklanılacak. Ortak bir Avrupa savunma sistemi kurma çabalarının bir parçası olarak atılan ortak bir savaş uçağı üretme adımı, Avrupa’nın ABD havacılık ve uzay endüstrisiyle rekabet edebilmesini sağlamak üzere 2017 yılında Berlin ve Paris’te alınan kararın bir sonucu. Projede yer alan şirketler arasında Dassault Aviation, Thales Electronics, Hensoldt, Andra ve Airbus bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya