Ulusal Hikmet Hareketi, hükümete karşı muhalefet saflarına geçti

Ulusal Hikmet Hareketi, hükümete karşı muhalefet saflarına geçti

Salı, 18 Haziran, 2019 - 09:15
Bağdat/Fazıl en-Neşmi
Irak Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar el Hekim ve hareketin parlamentodaki 17 milletvekili,  Başbakan Adil Abdulmehdi hükümetine karşı resmi olarak muhalefet saflarına geçtiklerini duyurdu.

Hareket tarafından dün yapılan açıklamada, özellikle Irak sokağının hizmet düzeyi ve endişeleri incelemek adına toplantı düzenlendiği belirtilerek, tüm görüşlerin dinlenerek hükümetin genel performansı ve yönetim durumuna ilişkin detaylı tartışma yapıldığı belirtildi. Açıklamada, Ulusal Hikmet Hareketi’nin Başbakan Adil Abdulmehdi hükümetine karşı muhalefet saflarında yer alacağı duyuruldu.

Ulusal Hikmet Hareketi dün Temsilciler Meclisi Başkanı’na, meclis içerisinde muhalefet bloğunda yer almayı talep eden bir mesaj gönderdi. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi başkanlığındaki Nasr (Zafer) Koalisyonu, Hikmet Hareketi’nin muhalif saflara geçme kararını memnuniyetle karşıladı. Açıklamada, Nasr Koalisyonu’nun Ulusal Hikmet Hareketi’nin Irak hükümetine karşı muhalefet saflarına geçme açıklamasından memnuniyet duyduğu belirtilerek, özellikle muhalefetin geniş, sorumlu ve etkili siyasi cepheye ihtiyacı olduğu aktarıldı. Ulusal Hikmet Hareketi tarafından yapılan açıklamada, “hükümeti yalnızca siyasi rekabet için devirmeyi hedeflemedikleri, bu adımın maceracı bir güç değil, ne pahasına olursa olsun başarılı bir devlet kurmayı hedeflediği” aktarıldı.

Ulusal Bilgelik Hareketi, Nasr Koalisyonu ile yakın ilişkiler kurduğunu yönünde bir açıklamada bulunmazken, Koalisyon üyesi Muhammed Said dün yaptığı açıklamada, en az 6 bloğun parlamentoda hükümete karşı muhalefet oluşturma eğiliminde olduğunu söyledi. Said açıklamasında, bazı siyasilerin muhalefete yönelik göç mevsimi başlattığına vurgu yaparak, bu durumun özellikle hizmet ile ilgili kriz dalgalarından kaynaklandığını dile getirdi.

Irak Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı ve eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin danışmanı Dr. İhsan eş-Şammari, Bilgelik Hareketi ve Nasr koalisyonunun kendilerini karmaşık hükümet başarısızlıklarından uzak tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Dr. İhsan eş-Şammari Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Nasr Koalisyonu tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Ulusal Bilgelik Hareketi’nin muhalif saflara geçişinin Irak’taki demokratik parlamenter sistem ile uyumlu olduğunu söyledi.

Öte yandan Ulusal Hikmet Hareketi’nin önde gelen üyelerinden Muhammed Hisam el-Huseyni, parlamentodaki siyasi muhalefetin hükümete yönelik yaklaşımlarının idari yetkilerin Irak devletine bırakılması anlamına gelmediğini belirterek, kendilerinin devletin destekçisi hükümetin ise muhalefeti olduklarını öne sürdü. Huseyni açıklamasında, Reform Koalisyonu’nun güçlü siyasilerinin Ulusal Hikmet Hareketi’nin muhalif saflarına katılma fikrini memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, muhalefette yer almak için resmi taleplerde bulunduklarının altını çizdi.

Irak'taki geniş halk kitleleri ve muhalifler, Irak’ta yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlükler nedeniyle hükümeti suçluyor.

ABD yaptırımlarına tepki

Öte yandan Irak Ulusal Hikmet Hareketi Başkanı Ammar el-Hekim, ABD yönetiminin İran'a karşı uyguladığı ambargoya karşı tarafsız olmadığını dile getirerek, İran halkının karşı karşıya kaldığı kuşatma ve yoksun bırakma politikalarını reddettiğini açıkladı.

Irak’ın ABD-İran çatışmasının merkezinde bulunduğunu ve kendi kararlarını kendisinin verebileceğini ifade eden el-Hekim, tutumların bir başkası tarafından belirlenemeyeceğini söyledi.

Ammar el-Hekim, “Çıkarlarımız ve milli güvenliğimiz söz konusu. Nitekim diğer uluslarında kendilerine ait olan çıkarları ve ulusal güvenlikleri var. Bu çıkarların birbiriyle çatışmasının zorunlu olduğu bir şey yok. Ancak amaç bölgenin istikrarının ve güvenliğinin sağlanması ve halkın güvenliğinin korunmasından kaynaklandığı sürece bu çıkarlar iç içe geçebilir” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya