Suriye muhalefetinden hava saldırılarına ortak tavır hazırlığı

Suriye muhalefetinden hava saldırılarına ortak tavır hazırlığı

Pazartesi, 17 Haziran, 2019 - 13:45
Suriye Müzakere Heyeti Başkanı Dr. Nasr el- Hariri
Riyad/Fethürrahman Yusuf
Suriye Müzakere Heyeti (SMH) Başkanı Nasr el-Hariri, Esed rejimi ve Rusya’nın Suriye’nin kuzeyindeki gerginliği azaltma bölgelerinde bulunan sivil yerleşim alanlarını bombalamaya devam ettiğini ve hiçbir ateşkes anlaşmasına uymadığını söyledi.

Hariri, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, Esed rejimi ve Rusya’nın ateşkes anlaşmalarına uyma konusunda kara bir sicile sahip olduğunu belirterek, “Her iki tarafta hiçbir ateşkese uymuyor” dedi.

Açıklamasında, Suriye’de ateşkese ulaşıldığını ancak yaşananların tamamen bunun aksi olduğunu dile getiren Hariri, Esed rejimi ve Rusya tarafından Hama, İdlib ve Lazkiye kırsallarındaki kasaba ve beldelere yönelik devam eden saldırılar sonucunda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, İdlib’in güney kırsalındaki camilerde, bombardımanlar nedeniyle bugün Cuma namazı kılınamadı. Bölgede bulunan aktivistler, Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının sabah saatlerinden beri sürekli sorti yaptığını ve bazı bölgeleri bombaladığını aktardı.

Esed rejimi, devrimin başından beri ateşkes, insani yardımların girişi ve kuşatmaların kaldırılmasına ilişkin bütün anlaşmaları ihlal ederken, başta 2254 sayılı karar ve Cenevre bildirgesi olmak üzere, Suriye’de siyasi çözümü ön gören bütün uluslararası kararların karşısında durmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya