Çin, soğuk kasaba ve şehirleri ısıtmak için nükleer reaktör inşa etmeyi planlıyor

Çin, soğuk kasaba ve şehirleri ısıtmak için nükleer reaktör inşa etmeyi planlıyor

Pazartesi, 17 Haziran, 2019 - 10:15
Pekin/Şarku’l Avsat
Çin Devlet Elektrik Yatırım Şirketi (SPIC) mühendislerinden Wang Xujia, Çin’in soğuk kuzey bölgelerindeki kasaba ve şehirleri ısıtmak için kömür veya gazın yerini alabilecek küçük ölçekli bir nükleer reaktör inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Wang, katıldığı Endüstri Konferansı’nın oturum aralarında gazetecilere yaptığı açıklamada,   küçük ısıtma reaktörünün, Çin'in kuzeydoğusunda bulunan Heilongjiang Eyaleti’ndeki Jiamusi şehrinde inşa edilmesi yönünde plan yapıldığını söyledi.

Projenin 2024 yılına kadar uygulanmasının hedeflediğini aktaran Wang, projenin onay için hala merkezi hükümetin incelemesi altında olduğunu da belirtti.

Çin, kirli havaya (Smog) maruz kalan kuzey bölgelerinde ısıtma sistemlerine alternatif olarak, nükleer reaktörün beşte birinden daha küçük olan küçük nükleer reaktörler kullanmaya çalışıyor.

Devlet, ülkenin kuzeyindeki şehirlerde, Kasım ile Mart ayları arasında ağırlıklı olarak kömür veya gazla çalışan ısıtıcılar kullanarak hava sıcaklığını dengelemeye çalışıyor.

Çin Ulusal Nükleer Şirketi (CNNC), 200 bin konuta ısı sağlayabileceği söylenen ‘şehir ısıtma reaktörü’ (DHR) üzerinde deneme çalışmaları yürüttü.

Editörün Seçimi

Multimedya