Arap Koalisyonu Husilere karşı operasyonlarını yoğunlaştırdı

Arap Koalisyonu Husilere karşı operasyonlarını yoğunlaştırdı

Pazartesi, 17 Haziran, 2019 - 09:30
Taiz/Şarku’l Avsat
Arap Koalisyonu, son iki gündür Yemen’in kuzey batısındaki Sana ve Hacca’daki farklı savaş cephelerinde İran destekli darbeci Husi milislerin askeri mevziilerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Koalisyon güçleri, dün, Sana’daki el-Deylimi hava üssündeki darbeci mevziileri, 60. Cadde’deki Havacılık Fakültesi’ni, el-Sevra kasabasındaki balıkçılık kampını ve başkentteki diğer bazı mevziileri hedef aldı.

Suudi Arabistan’a sınır olan Hacca vilayetinde, dün Husi milislere ait bir füze rampası imha etti.

5.Askeri Bölge Medya Merkezi, Arap Koalisyonu güçlerinin, Hacca vilayetinde yer alan Abes kasabasının batısındaki arazilere iki hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. Saldırılar sonucunda bir füze rampası imha edildi.

Koalisyon güçleri, Husilerin Abes kasabasının kuzeyindeki Beni Hasan’da bulunan mayın ve patlayıcı madde deposunu da hedef aldı. Saldırıda 2 askeri araç imha edildi ve savaş cephelerine giden Husilerin bulunduğu 2 askeri ekipte can kayıpları yaşandı.

Beşinci bölge, geçtiğimiz hafta darbecilere ait mevzilerin hedef alındığı sürpriz bir saldırıya tanık olmuştu. Saldırı sırasında Harad’ın batısında darbeciler tarafından kontrol edilen birçok tarım arazisi ile bir köy ve Abes kasabasına bağlı Beni Hasan’da bir başka köyün kontrolü sağlandı. Aynı zamanda koalisyon, Hacca’nın kuzeyindeki Abes cephesinde İran destekli Husi milislere ait çok sayıda askeri aracı ve silahı da ele geçirdi.

Bölgedeki bir basın merkezine göre, 5 roketatar, 85 kalibrelik silahlar, tanksavar füze, 120 havan topu, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirilirken, onlarca keskin nişancı da yakalandı.

Öte yandan ulusal ordu, ülkenin güneyindeki el-Dali vilayetinin kuzeyinde yer alan Katabah kasabasının kuzey batısının tanık olduğu savaşlarda, 25 milis öldürüldü. Ordu, kasabadaki stratejik öneme sahip bazı merkezlerin kontrolünü sağladı. Yemen Savunma Bakanlığı’na ait ‘September Net’ internet sitesinin haberine göre ordu kuvvetleri, 16 Haziran sabahı Katabah kasabasının kuzeyindeki Hacur bölgesinde bulunan dağlık alanların yanı sıra birçok bölgeyi özgürleştirmeyi başardığı askeri bir operasyon gerçekleştirdi. Ulusal ordu kuvvetleri, ayrıca Katabah kasabasının kuzey ve batısındaki el-Ud bölgesine doğru ilerleyişini de sürdürdü.

Öte yandan polis güçleri, Katabah kasabasında 4 patlayıcı maddeyi etkisiz hale getirmeyi başardı. Askeri polis Albay Fadıl el-Akle, yaptığı açıklamada, askeri polis güçlerinin Katabah kasabasının kuzeyindeki güvenlik noktalarına kadar uzanan bir bölgede 4 patlayıcı maddeyi etkisiz hale getirdiğini belirtti.

Akle, “Husi milisler, kasabanın kuzey ve batısındaki mevzi, dağ ve bölgelere mayın ve patlayıcı madde döşedi. El-Dali’deki polis güçleri, patlayıcı maddeler tespit ederek, bunları etkisiz hale getirdi” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya