Fransa-Mali ortak operasyonunda 20 militan öldürüldü

Fransa-Mali ortak operasyonunda 20 militan öldürüldü

Pazartesi, 17 Haziran, 2019 - 09:45
Nairobi-Bamako/Şarku’l Avsat
Mali ordusu, Fransa’nın Barkhane Operasyon kuvvetleriyle ortak düzenlenen askeri harekat sonucunda 20 radikalin ülkenin kuzey doğusunda etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Ordu, Twitter’dan yaptığı açıklamada operasyonun Akabar bölgesinde gerçekleştiği bildirilirken harekat ve hedeflenen silahlı kişiler hakkında ayrıntı verilmesi. Ancak kendilerini ‘Büyük Sahra'daki İslam Devleti’ olarak isimlendiren radikal bir grubun Minaka bölgesinde ve Nijer sınırının diğer tarafında bulunduğu biliniyor.

Radikal grup, 2017’nin ekim ayında Nijer’in Tango Tango adlı küçük bir köyünde ABD ve Nijer Özel Kuvvetleri'ne ait bir konvoyu hedef almasıyla gündeme gelmişti. Saldırıda 4’ü Amerikalı, 4’ü Nijeryalı olmak üzere 8 kişi ölmüştü. Mart 2012’de Kuzey Mali, El kaide örgütü kontrolüne girmişti. Ancak 2013 yılında Fransa’nın girişimleriyle başlatılan askeri müdahale sonucu örgütün birçok kontrol noktası temizlendi. Operasyonlar devam ediyor.

Ancak tüm bölgeler halen Fransa, Afrika ve uluslararası güçlerin kontrolü dışında bulunuyor. 2015’te yapılan barış anlaşmasının uygulanmasındaki gecikmeye karşın cihatçıların kesin olarak temizlenmesi ön görülüyordu. Aynı yıldan bu yana radikallerin saldırıları Mali’nin merkezinde ve güneyinde, hatta başta Burkina Faso ve Nijer olmak üzere komşu ülkelerde arttı.

Söz konusu süreçte yetkililer, Somalili militanların Kenya-Somali sınırında patlattıkları bomba sonucunda 8 Kenya polisinin öldüğünü duyurdu. Somali’nin başkenti Mogadişu’da aynı grup tarafından gerçekleştirilen diğer bir patlamada da yine 8 kişi ölmüştü. Söz konusu saldırıları ve Kenya’nın doğusunda 3 Kenyalı polisin kaçırılmasını ise Eş-Şebab militanları üstlendi.

Kenya birlikleri, 2011 yılından bu yana Somali-Kenya arasındaki sınır bölgesini kontrol ediyor. Kenya, Somali Silahlı Kuvvetleri’yle iş birliği yaparak bu bölgenin kontrolünü Eş-Şebab militanlarının elinden aldı. Ancak Eş-Şebab, yönetimi tekrar ele geçirmek için Birleşmiş Milletler ve uluslararası müttefikleri tarafından desteklenen Somali hükümeti ile savaşmaya devam ediyor.

Reuters’a konuşan Polis Sözcüsü Charles Owenu, yol kenarında bomba yüklü bir araçla yapılan saldırının 11 polisi hedef aldığını söyledi. Yerel bir yetkili yaptığı açıklamada polislerden 8’inin öldüğünü belirtti. Kurtarma çalışmalarına tanıklık eden güvenlik görevlisi Muhammed Ali Ciydi bölgede 8 ceset olduğunu, yaralanan 2 kişinin sağlık durumlarının ise ciddiyetini koruduğunu aktardı.

Eş-Şebab militanları, Somali’nin başkenti Mogadişu’da iki patlama gerçekleştirdi. Polis, ilk patlamanın bomba yüklü bir araçla ‘K4’ isimli yoğun bir kavşakta meydana geldiğini duyurdu. Ancak güvenlik güçlerinin erken müdahalesi ile ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi. Ambulans Hizmetleri Müdürü Abdulkadir Abdurrahman, ikinci patlamanın ise 8 kişinin ölümüne 16 kişinin de yaralanmasına yol açtığını bildirdi. Eş-Şebab hareketine yönelik yürütülen askeri operasyonların sözcüsü Abdulaziz Ebu Musab, hareketin Kenya ve Somali’deki patlamalardan sorumlu olduğunu belirtti.

Saldırıların sorumluluğunu üstlenen Eş-Şebab hareketi de "biri havaalanı yolunda diğeri de Temsilciler Meclisi yolunda olmak üzere iki kontrol noktasını" hedef aldıklarını duyurdu. Görgü tanıklarından Abdullah Mir, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada “4 kişinin öldüğünü, 4 kişinin de yaralandığını gördüm. Sonra polis yolu kapattı ve sadece ambulansların geçmesine izin verdi” dedi. Olay yerine yakın bir dükkanın sahibi olan Naim Ali de patlamanın çok şiddetli olduğunu ve dükkanının bir kısmını yerle bir olduğunu söyledi. Ali saldırı sonrası birçok kişinin yerde yattığını gördüğünü kaydetti.

Güvenlik kaynakları, kontrol noktasındaki polis memurlarının ikinci bomba yüklü aracı fark ettiğini ve ateş açtığını bildirdi. Araçtaki saldırgandan biri öldürülürken diğeri etkisiz hale getirildi.

Başkent Mogadişu’yu hedef alan El-Kaide’ye bağlı Eş-Şebab militanları 10 yıldan uzun süredir hükümeti devirmek için savaşıyor. Eş-Şebab hareketi, 2010 yılında El-Kaide’ye olan bağlılığını duyurmuştu. 2011 yılında Afrika Birliği’ne bağlı kuvvetler tarafından Mogadişu’dan sınır dışı edilmişti. Ancak hareket geniş kırsal alanları kontrol etmeye devam ediyor. Başkentteki resmi ve sivil emniyet noktalarını intihar saldırılarıyla ve silahlı çatışmalarla hedef alıyor.

Bunlara ek olarak, Kenya polis kaynakları, 8 polis memurunun Somali’de mayın patlaması sonucu öldüğünü bildirdi. Kenya Polis Şefi Hillary Mutyambai olaya dair yaptığı açıklamada “Bu sabah saat 10:50’de 11 polisi taşıyan Land Cruiser marka araç patlayıcı kapsülle hedef alındı’’ bilgisini verdi. Ancak polislerin sağlık durumuna ilişkin açıklamada bulunmadı. Mutyambai, polis ekibinin saldırı sırasında Kenya-Somali sınırı boyunca devriye görevini yerine getirdiğini söyledi.

Adını vermek istemeyen bir bölge polisi de AFP’ye “Bu saldırıda 8 polisimiz öldü” açıklamasında bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya