Hindistan ABD'den ithal etttiği 28 ürüne ek gümrük vergisi getirdi

Hindistan ABD'den ithal etttiği 28 ürüne ek gümrük vergisi getirdi

Pazar, 16 Haziran, 2019 - 13:30
ABD Başkanı Donald Trump ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi (Reuters-Arşiv)
Yeni Delhi / Şarku’l Avsat
Hindistan hükümeti, ABD’nin kendisine verdiği ticari imtiyazları geri çekmesine cevap olarak ABD menşeli 28 ürüne vergi uygulama kararı aldı. Hükümetten yapılan açıklamaya göre yeni vergiler yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Hindistan’ın elma, badem, nohut, mercimek, fındık ve diğer bazı tarımsal ürüne ilişkin ithalat vergisini yükseltme kararı aldığı bildirildi.

Liste başlangıçta 29 madde içeriyordu, ancak tuz karidesi olarak bilinen Artemia sonradan silindi.

Bu ticari gerginlik, Washington’un Çin’le yüzleşebilecek bir güç olarak Hindistan’la ilişkilerini güçlendirme çabalarına ve ABD Başkanı Donald Trump ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin iki ülke arasındaki iyi ilişkiler konusunda güvence vermesine rağmen yaşandı.

Hindistan’ın aldığı ek vergi kararı ile 240 milyon dolarlık ek gümrük vergisi elde edeceği bildirildi. Hint yönetimi yarın yürürlüğe sokacağı, söz konusu ek gümrük vergilerini daha önce defalarca ertelemişti.

Mart 2018'de Washington, Hindistan’a çelikte yüzde 25, alüminyumda ise yüzde 10 vergi uygulamıştı. Dünyanın en büyük ikinci alüminyum üreticisi olan Hindistan bu önleme tepki vermişti. 

Editörün Seçimi

Multimedya