Sudan Askeri Geçiş Konseyi: Teknokrat hükümeti kurma yetkimiz var

Sudan Askeri Geçiş Konseyi: Teknokrat hükümeti kurma yetkimiz var

Pazar, 16 Haziran, 2019 - 13:15
Sudan Başsavcısı, dün Hartum'da düzenlediği basın toplantısı sırasında (EPA)
Hartum / Ahmed Yunus- Muhammed Emin Yasin
Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkan Yardımcısı Korgeneral Muhammed Hamdan Daklu Hamideti, AGK’ye yöneltilen suçlamalar üzerine askeri konseyin müzakereleri reddetmediğini teyit etti. Hamideti, cumartesi günü Hartum'da düzenlediği basın toplantısında, askeri konseyin iktidara kalmayı sürdürme niyetinde olmadığını ve ülke yönetimini elinde bulundurma arzusunun bulunmadığını söyledi. Bazı tarafları ülkede fitne çıkarmaya çalışmakla itham eden Hamideti, halihazırda ülkedeki durumun istikrarlı olduğunu dile getirerek, AGK’nin müzakerelere hazır olduğunu belirtti.

Açıklamaları sırasında yabancı müdahalelere değinen Hamideti, bazı büyükelçilerin ülkeyi mahvettiğini ve şu anda Sudan’a geri döndüklerini ifade etti. Ayrıca askeri konseyin halktan aldığı yetkiyle bir teknokrat hükümeti kurma yetkisi bulunduğunu belirterek, “Halk, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir rejiminin değişmesine katkıda bulunan kimselerdir” diyerek sözlerine son verdi.

Hamideti’nin bu açıklamaları, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) Genelkurmay Başkanlığı önünde gerçekleştirilen oturma eylemini sonlandırma girişimlerinin ardından onlarca kişinin ölümüne yol açan olaylarla ilgili uluslararası bir komite oluşturulmadığı sürece müzakereler dönmeyi reddettiği bir sırada geldi.

Öte yandan Sudan Başsavcısı, yasal temyiz süresinin bitiminden sonra azledilen Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in yargılanması için bir haftalık bir süre belirledi. Ayrıca başsavcılığın oturma eyleminin şiddetle bastırılması sırasında yaşanan olaylara karıştığına dair açıklamaları yalanlayarak, protestocuları dağıtmak için mermi kullanılmasını onaylamadığını belirtti.

AGK Sözcüsü Şemseddin el-Kebaşi, perşembe günü Hartum'da düzenlediği basın toplantısında, oturma eylemini kırma girişiminin başsavcı, baş hakim ve askeri komutanların hazır bulunduğu bir toplantıda kararlaştırıldığını söylemişti.

Başsavcı Velid Seyyid Ahmed ise Hartum'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, kanun ile belirlenen temyiz süresinin tamamlanmasının ardından Ömer el-Beşir’in mahkemeye sevk edileceğini bildirdi. Ayrıca Beşir’in de aralarında bulunduğu eski rejimin sembol isimleri hakkındaki soruşturmaların ve tutuklanmalarının önümüzdeki hafta tamamlanacağını söyledi.

Başsavcı Seyyid Ahmed, başsavcılığın oturma eyleminin şiddetle bastırılması sırasında yaşanan olaylara karıştığına dair açıklamaları yalanlayarak, yapılan anlaşmanın mermi kullanılmadan ve yalnızca gerektiği takdirde coplarla ve göz yaşartıcı gazlarla Kolombiya bölgesinin boşaltılması üzerine olduğunu söyledi. Bölgeni temizlenme süreci sırasında üç savcı vekilinin de bölgede bulunduğunu, fakat mermi kullanılmaya başlanmasının ardından bölgeden ayrıldıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir suç yuvası haline gelen Kolombiya bölgesinin temizlenmesi ve tahliyesi konulu bir toplantıya davet edildik. Polise eşlik etmeleri üzere üç savcı vekili görevlendirdik. Savcılar çalışmalarını profesyonelce yaptılar ve hiçbir kurşun sıkılmadı. Sonrasında hemen oradan ayrıldılar. 25 dakika boyunca sahada kaldık ve oturma eyleminin gerçekleştirildiği alana 40 metre kadar yaklaştıktan sonra geri çekildik. Alana girmedik. 3 Haziran’da yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarda bulunmuştuk. AGK tarafından Kolombiya bölgesinde işlenen suçlar hakkında baş hakimin ve diğerlerinin de katıldığı Savunma Bakanlığı’ndaki bir toplantıya çağrıldım. Operasyonun amacı, işlenen suçlar nedeniyle Kolombiya bölgesinin temizlenmesiydi. Toplantıda bulunduğumuz sırada oturma eyleminin şiddetle bastırılması gibi bir tartışmada bulunmadık ve buna ilişkin herhangi bir planının değerlendirilmesi söz konusu olmadı.”

Başsavcı Seyyid Ahmed, AGK Sözcüsü Şemseddin el-Kebaşi’nin oturma eylemini sonlandırma girişiminin başsavcı, baş hakim ve askeri komutanların hazır bulunduğu bir toplantıda kararlaştırıldığı yönündeki açıklamalarına karşılık olarak, savcılığın olaylara karıştığının tespit edilmesi halinde görevinden istifa edeceğini belirtti. Ayrıca askeri sözcünün soruşturmanın sonuçları hakkında söylediklerinin, kendi komitesine değil, bir askeri soruşturma komitesine ait olduğunu dile getirerek, “Biz kimseye karşı değiliz. Herhangi bir tarafı tutmuyoruz ve uluslararası bir soruşturma komisyonu oluşturulmasını reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kolombiya bölgesi, Mavi Nil'in doğu kıyısında yer alıyor. Adını devletin bilgisi dahilinde uyuşturucu satıcılığının gerçekleştirildiği Kolombiya devletinden almış. Uyuşturucu ve bazı suçlarla ünlü olan bölge, Nisan ayındaki oturma eylemleri sırasında ortaya çıkan yeni bir yer değil, bilakis onlarca yılı aşkın bir geçmişsi var. Güvenlik yetkilileri onlara karşı gözlerini kapamışlardı.

Polis, ordu ve hızlı destek güçlerinin üniformalarını giyen güvenlik güçleri ordu merkezi önünde yapılan oturma eylemine yönelik ateşli saldırılarda bulundu. Oturma eylemi 6 Nisan’dan bu yana iktidarın sivil bir hükümete devredilmesi talebiyle sürdürüldü. AGK defalarca oturma eylemini şiddet kullanarak bastırmayacağı taahhüdünde bulundu. Fakat protestocular, askeri güçlerin kendilerine karşı gerçekleştirdikleri saldırılar ve açılan yoğun ateş karşısında şok oldular. Diğer bazı güçler ise coplar ve göz yaşartıcı gazlarla protestoculara saldırdılar ve çadırları yaktılar. Bazı sivillerin çadırlarda uyurken öldüğü bildirildi. Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi tarafından yapılan açıklamada oturma eylemini sonlandırma operasyonları sırasında 118 sivilin hayatını kaybettiği kaydedilirken, Sudan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 61 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce kişi yaralandı.

AGK, daha sonra bir soruşturma komisyonun oluşturulduğunu ve oturma eylemi kırma girişi sırasında işlenen suçlara katılan kimselerin yargılanmak üzere tutuklandıklarını açıkladı. AGK Sözcüsü Şemseddin el-Kebaşi, perşembe günü yaptığı açıklamada, soruşturmaların tamamlandığını ve kendisi tarafından oluşturulan komitenin soruşturma sonuçlarını açıklayacağını söyledi. Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG), AGK tarafından oluşturulan komisyonun tarafsızlığına ilişkin duyduğu bazı şüphelerden dolayı tarafsız bir uluslararası soruşturma komisyonu oluşturulması çağrısında bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya