ABD Kongresinde Çalıştay: “Husilerin döşediği mayınlar savunma amaçlı değil”

ABD Kongresinde Çalıştay: “Husilerin döşediği mayınlar savunma amaçlı değil”

Pazar, 16 Haziran, 2019 - 12:45
​Yemen Büyükelçisi, ABD Kongresi'nde Husi mayınlarının tehlikesi hakkında konuştu (Şarku’l Avsat)
Washington / Şarku’l Avsat
Uluslararası uzmanlar, Husi milisleri tarafından döşenen uluslararası  hukuka aykırı olarak döşenen mayınların savunma amaçlı değil, azami sayıda zayiat vermek için yürütülen sistematik bir politika olduğunu ve masum sivilleri hedef aldığını vurguladı. Uzmanların bu çıkarımları, milislerin halkı terörize etmek için ayrım gözetmeden işledikleri suçlara ışık tutmak amacıyla geçtiğimiz haftanın ortalarında ABD Kongresi'nde düzenlenen bir dizi tartışma sırasında dile getirildi.

Yemen'in Washington Büyükelçisi Ahmed Avad bin Mübarek, tartışmalar sırasında yaptığı konuşmada, milisler tarafından ekilen mayınlardan en çok etkilenen kimselerin kadınlar ve çocuklar olduğuna dikkat çekerek, Husilerin Yemen tarafından onaylanan uluslararası antlaşmalarla yasaklanmasına rağmen söz konusu mayınları kullanmakta ısrar ettiklerini belirtti. Ayrıca bu durumun milislerin öldürme ve korkutma temelli vahşi tabiatlarını ortaya koyduğunu dile getirerek, onların meşruiyete ve güvenilirliğe olan inançlarını kaybettikleri kanaatinde olduklarını ifade etti. Mübarek, gelen raporların mayınlarda kullanılan malzemelerin İran yapımı olduğunu gösterdiğini belirterek, bunun İran rejiminin Yemen halkının ölümünde ve kadın ve çocukların kollarını kaybetmesinde katkıları olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Büyükelçi Mübarek, Husilerin mayın kullanmasının ve bu mayınları ülke topraklarında yaymasının çok büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekerek, uluslararası toplumun buna bir son verilmesi ve faillerin cezalandırılması konusunda ciddi biçimde katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Gerçekleştirilen etkinliğe, aralarında aynı zamanda şahsen kara mayının kurbanlarından biri de olan Uluslararası İstikrar ve Çatışmaların Etkilerinin Giderilmesi Merkezi Müdürü Kenneth R. Rutherford, Nobel Barış Ödülü sahibi Global Etki Stratejileri A.Ş.'nin CEO'su Jerry White, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’den Arap ve Yemen meseleleri konusunda uzaman olan Elana DeLozier ve George C. Marshall Enstitüsü Başkanı Perry Baltimore’nun da bulunduğu Yemen meselesiyle ilgilenen ve bu konuda uzman olan bir dizi kimse konuşma yaptı.

Tartışmalar sırasında kurbanların sayısı, milisler tarafından ekilen mayınların sayısı ve mayınların yoğun olduğunu bölgeler hakkındaki uluslararası istatistikler ve raporlar gözden geçirildi. Raporlar, Birleşmiş Milletler (BM), ABD Savunma Bakanlığı, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından hazırlanan verileri içeriyordu.

Konuşmacılar, milislerin sadece sivillerin yaşamını değil, geçim kaynaklarını da hedef aldıklarını dile getirerek, halkı terörize etmek amacıyla çiftliklerin, su kaynaklarının ve hatta okulların yakınına ekilen mayınların yaşanan vahşeti bütün açıklığıyla gösterdiğini vurguladılar. Uzmanlar, darbe sonrası birçok alanda yaşanan güvensizlikten ve mayınların sökülmesi konusunda uzman ekiplerin bölgeye erişimleri konusunda yaşanan imkansızlıktan dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdiler. Bununla birlikte etkinlik dahilinde, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) bünyesinde Yemen'de hizmet yürüten Mayın Temizleme Projesi Masam’ın çalışmaları gözden geçirildi.

Uzmanlar, milislerin mayın kullanımının kendini savunma veya askeri taktikler için değil, vatandaşları terörize etmek amacıyla yürütülen sistematik bir politika olduğu konusunda ittifak ettiler. Ayrıca uluslararası topluma ve uzman kuruluşlara bu konuya daha fazla dikkat etmeleri ve mayın kullanımını önlemek için daha fazla çaba göstermeleri çağrısında bulundular.

Editörün Seçimi

Multimedya