​Filistin ABD’nin barış planına topyekün karşı

​Filistin ABD’nin barış planına topyekün karşı

Pazar, 16 Haziran, 2019 - 12:30
Ramallah’ta göstericiler Bahreyn’de düzenlenecek ekonomi çalıştayına karşı eylem düzenlediler (AFP)
Ramallah / Kifah Zebun
Ramallah yönetimi, Filistin tarafının “komplo” olarak nitelendirdiği “Yüzyılın Anlaşması” şeklinde adlandırılan ABD barış planını reddetmesi nedeniyle planın yön değiştirdiğini belirtti. Ramallah, Washington yönetimine daha önce barışı çıkmaza sokan başarısız denemelerin yeniden tecrübe edilmemesini tavsiye etmişti.

Filistin’in Yüzyılın Anlaşması hakkındaki olumsuz tutumu planı çıkmaza sokmuş ve ABD barış planının ekonomik ayağını açıklama kararı almıştı.

Filistin Yönetimi Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, planın tökezlediğini ve Ramallah’ın bu planı reddetmesi  ve ulusal sabiteleri nedeniyle yön değiştirmek zorunda kaldığını belirtti.

Rudeyne, barış planının ekonomik bir çalıştaya dönüştürülse de kabul edildiği takdirde Filistin davasının uluslararası hukuk ve Arap ülkeleri nezdindeki meşruiyetini kaybettireceğini belirtti.

Rudeyne 25-26 Haziran’da Bahreyn’de düzenlenmesi planlanan ekonomik çalıştayla ilgili olarak, “Bu ekonomik çalıştayın asıl hedefi, uluslararası meşruiyet temelindeki siyasi müzakerelerden kaçınmaktır ve bu durum barışı kaçınılmaz olarak çıkmaz bir yola sürükleyecektir” dedi.

Filistin sözcüsü, “ABD ve uluslararası toplum son 70 yıl boyunca denenmiş ve başarısız olan çözümleri tekrar denememelidir. Özellikle 2012 yılında BMGK’de ezici çoğunlukla kabul edilen 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması o zamana dek Balfour Deklarasyonu ile ölü doğmuş sömürgeci vaatlerin sonunu getirmişti” dedi.

Filistin’in Amerika’nın barış planına yönelik bu saldırısı, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın ekibinin ekonomik çalıştaya geniş katılım sağlanması için çabaladıkları bir zaman diliminde geldi.

Bazı Arap devletleri söz konusu çalıştayı boykot edeceklerini belirtti, bazıları onayladı geri kalanlar ise tutumlarını açıklamadılar.

Filistin tarafı ise “Yüzyılın Anlaşması”nı bir bütün olarak kabul etmedikleri için ekonomik ayağını boykot etti.

Filistinliler için en tehlikeli dosyalar olan Kudüs, mülteciler ve sınır meselesi yoluyla Filistin davasının tasfiye edilmeye çalışıldığını söylüyor.

İlk kez Filistinliler farkı tutum ve gruplaşmalara rağmen bir ABD planına karşı birleşmiş durumdalar. Tüm Filistinli gruplar plana karşı birleştiler. Dün, yüzlerce Filistinli Ramallah’ta Amerikan planı ve ekonomik çalıştayı reddeden gösteri düzenledi.

Göstericiler plana karşı sloganlar atarken Arap dünyasına da ekonomik çalıştayı boykot çağrısında bulundular. “Aramızda hainler görmek istemiyoruz” dediler.

ABD’li yetkililer, iş insanlarının çalıştaya katılımını sağlamaya çabalıyorlar ancak Filistin’in tutumundan dolayı katılımın düşük olması bekleniyor.

Filistin Hükümeti çalıştaya katılacakları zımni olarak “ABD ve İsrail ajanı olmakla” suçladı.

Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Azzam el-Ahmed, “Bahreyn Çalıştayı’na katılan, imzalayan veya kabul eden herkes haindir” dedi. Ahmed, “ABD’liler ile gerçekleştirilen açık savaşta, ekonomik çalıştay ölü doğmuştur” dedi ve bütün Filistinli grupların bu toplantıyı reddettiğini ve katılmayacaklarını açıkladı. Ahmed şunları söyledi: “Aralarında ABD’lilerin de bulunduğu 100 kişilik siyasi ve entelektüellerden oluşan heyet, Bahreyn’de yapılacak toplantıya katılmayı reddetti. Bana gelen bilgilere göre ABD, Ramazan Bayramı sonrası yapacağı açıklama yerine barış planının ekonomik çalıştay yapmaya karar verdi.”

Yine FKÖ İcra Kurulu üyesi Vasıl Ebu Yusuf, dünya üzerinde bulunan bütün Filistinli grup ve şahsiyetlerin plana karşı birleştiklerini söyleyerek geri dönüş hakkı, bağımsız Filistin Devleti’nin haklarını savunacaklarını söyledi.

Filistinli grupların çağrısıyla Batı Şeria, Gazze ve mülteci kamp bölgelerinde, yaklaşan Bahreyn ekonomik çalıştayına karşı gösteriler düzenleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya