Veliaht Prens Muhammed bin Selman: Kardeş Sudan'a desteğimiz sürecek

Veliaht Prens Muhammed bin Selman: Kardeş Sudan'a desteğimiz sürecek

Pazar, 16 Haziran, 2019 - 12:15
Cidde/ Şarku'l Avsat
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Şarku'l Avsat’a verdiği röportajda  Suudi Arabistan ve Sudan ilişkilerini değerlendirdi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, hak ettiği refah, ilerleme ve huzura kavuşuncaya dek kardeş Sudan halkına destek sunmaya devam edeceklerini vurguladı. Suudi Prens, ülkesinin Sudan’a yalnızca konumunun stratejik önemi ve devlet kurumlarının çöküşü nedeniyle değil, iki halk arasındaki kardeşlik bağları sebebiyle önem verdiğini ifade etti.

Şarkul Avsat Genel Yayın Yönetmeni Gassan Şerbil'in.Sudan’ın yaşadığı kaosa ve siyasi değişikliklere nasıl bakıyorsunuz? şeklindeki sorusunu:

"Sudan’ın güvenliği ve istikrarı bizi yakından ilgilendiriyor. Bu ilgi,  Sudan’ın yalnızca önemli bir stratejik konuma sahip olması ve devlet kurumlarının çöküşmesiyle alakalı değil, aynı zamanda iki halk arasında kardeşlik bağlarının olmasından kaynaklanıyor. Hala bizim sosyal dokumuzun bir parçası olan Sudanlı kardeşlerimizin, kaderimizin çeşitli dönüm noktalarında önemli katkıları bulunuyor.  Sudan ve halkının istikrar ve güvenliğini sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmayacağız. Sudan halkının çıkarları için önlemler aldığımızı belirtmiştik. Sudanlı kardeşlerimize karşı olan görevimizin bir parçası olarak, bir ekonomik yardım paketinin yanı sıra Sudan Merkez Bankası’na 250 milyon dolarlık destek sağladık. Sudan refah, istikrar ve gelişimine ulaşana dek kardeşlerimizi çeşitli alanlarda desteklemeye devam edeceğiz " şeklinde cevapladı.

Editörün Seçimi

Multimedya