2012 yılında Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na yapılan saldırıya kınama

2012 yılında Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na yapılan saldırıya kınama

Cumartesi, 15 Haziran, 2019 - 14:30
Washington/Muhammed Ali Salih
ABD Mahkemesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, 11 Eylül 2012'de ABD'nin Bingazi Büyükelçisi Christopher Stevens'ın da aralarında olduğu 4 ABD'li diplomatın öldürüldüğü saldırıyı kınadı.

Federal yargıç Christopher Cooper, teröristlere destek sağladığı ve devlet malını tahrip etme suçlarından hüküm giyen 47 yaşındaki Mustafa el-İmam’ın hapse atıldığını açıkladı. Mahkeme, 2017 yılında terör grubunun ve Libya milislerinin lideri olarak tanımladığı 47 yaşındaki Ahmed Ebu Hatala’yı 22 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Hatala’nın Stevens’ın ve yardımcısı Sean Smith, Glen Doherty ve Tyrone Woods’un ölümünden ‘doğrudan’ sorumlu olduğunu açıkladı.

Görgü tanıkları, Hatala’nın milyonlarca dolar yardımda bulunduğunu işaret ederek, saldırıyı planlamak için somut adımlar attığını gördüklerini söyledi. Telefon kayıtları ve Hatala’nın ABD Konsolosluğu’na girdiğini gösteren video kayıtlarını kanıt olarak gösterildi. USA Today’ın haberine göre, İmam, 2017 yılında Libya'nın merkezinde Mısrata'da bulunan ABD Özel Kuvvetler Komandoları tarafından yakalandı. Devlet Savcısı Karen Seifert geçtiğimiz hafta yapılan duruşmada, İmam’ın yakalandıktan sonra bağlandığını ve gözlerinin kapatıldığını ifade ederek, İmam’ın Hatala ile bağlantısı olduğunu ve saldırı sırasında onun da binanın önünde bulunduğunu itiraf ettiğini söyledi.

Öte yandan İmam’ın avukatı Matthew Baid, müvekkilinin normal bir vatandaş olduğunu ve bakkal olarak çalıştığını belirterek, müvekkilinin zihinsel sorunu olduğunu ve karanlıktan korktuğunu söyledi.

Avukat: Hiçbir kanıt yok

Avukat, İmam’ın Hatala ile arkadaş olduğunu fakat ABD Konsolosluğu’na yapılan saldırıya katılmadığını belirterek, hem İmam’ın hem de Hatala’nın sabıka kaydı olduğunu, tutuklanarak hapse atıldıklarını söyledi. Avukat, “İmam’ın bu saldırıyı bildiğini ve onayladığını gösteren hiçbir kanıt yok” dedi.

Ebu Hatala, yargılandığı sırada Federal Mahkeme’deki hâkime 2014 yılında Libya'daki denizciler tarafından tutuklandıktan sonra sorguya çekildiğini söylemişti.

Avukatı tarafından hâkime sunulan notta, Hatala’nın Libya sahilindeki bir savaş gemisinde uzun yıllar boyunca sorguya çekildiği belirtildi. Duruşmanın başlangıcında soruşturmanın yasallığı ile ilgili bir belge sunan avukat, aralarında askeri personellerin de bulunduğu 16 kişinin görgü tanığı olduğunu ifade etti.

ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ebu Hatala’nın ABD’lilere karşı terör eyleminde bulunmak, binaları yıkmak, ABD kurumunda bir kişiyi öldürmek ve ABD yasalarını ihlal etmekten yargılandığını bildirdi.

Ebu Hatala’nın tutuklanmasından sonra bazı Cumhuriyetçi liderler onun Guantanamo’ya transfer edilmesini önerdi. Fakat Beyaz Saray bu önerileri reddetti. Libya hükümeti o zamanlar Ebu Hatala’nın tutuklanmasını kınayarak, bunun Libya egemenliğinin ihlal edildiğinin bir göstergesi olduğunu açıkladı.

Editörün Seçimi

Multimedya