Sudan’da müzakereler için uluslararası soruşturma istendi

Sudan’da müzakereler için uluslararası soruşturma istendi

Cumartesi, 15 Haziran, 2019 - 13:45
Muhammed Naci el-Asam (EPA)
Hartum/Muhammed Emin Yasin
Sudan’da Özgürlük ve Değişim Güçleri, Askeri Geçiş Konseyi ile doğrudan müzakere gerçekleştirilmesi için emniyet güçlerinin protestoları bastırma hedefiyle yaptığı ve onlarca kişinin öldüğü operasyon hakkında uluslararası bir soruşturma yapılmasını şart koştu.

Sudanlı meslektaşları bir arada toplayan sekretaryanın üyeliğini yapan Muhammed Naci el-Asam, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda “Uluslararası bir soruşturma heyeti oluşturulması şartı, soruşturma sonuçlarının beklenmesini içermiyor. Müzakere sürecinin başlatılması için uluslararası kurul oluşturulmasının kabul edilmesi yeterli” dedi.

Askeri Geçiş Konseyi, Hürriyet ve Değişim güçlerini 24 saat içinde müzakere masasına oturmaya çağırmış ve uluslararası bir soruşturmayı kabul etmediklerini bildirmişti. Askeri Geçiş Konseyi, Sudan Başsavcısı’nın oluşturduğu heyet tarafından yürütülen soruşturmayı kabul ettiğini belirtiyor. Heyetin yürüttüğü soruşturmanın sonuçları bugün açıklanacak.

Konya dair değerlendirmelerde bulunan el-Asam şunları söyledi:

“Şartlarımızı arabuluculuk yapan Etiyopya tarafında ilettik. Arabuluculuk yapılması ve uluslararası toplumun Sudan’daki süreci yakında takip ederek destek vermesi, barış sürecinin tamamlanmasını sağlayabilir ve taraflar arasında anlaşma imzalanır.”

Askeri Geçiş Konseyi’nin Hartum’daki protestoların bastırılmasından sorumlu olduğunu itiraf ettiğine dikkat çeken el-Asam “Bu itiraf onu hem düşman hem de hakem yapıyor” dedi. Askeri Geçiş Konseyi’nin yürüttüğü soruşturmanın güvenilir olmadığını belirten el-Asam, şeffaf bir soruşturma yapılmasına destek verdiklerini vurguladı.

El-Asam, müzakerelerin Addis Ababa’da gerçekleştirilmesi talebinin Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’ten geldiğine dikkat çekti:

“Abiy Ahmed’in özel temsilcisine müzakerelerin ülke dışına taşınması için uygun bir gerekçe bulunmadığını çünkü henüz bu konuda bir plan yapılmadığını söyledik. Yapılan teklif şu an uygun bir gerekçe bulunmadığı için reddedildi.”

Hürriyet ve Değişim Güçleri’nin müzakere heyeti üyelerinden Medeni Abbas Medeni, ABD heyetinin Washington’ın Sudan’da sivil bir hükümet kurulmasına kesin bir şekilde destek verdiğini belirttiğini söyledi. ABD’nin sivil hükümetin Askeri Geçiş Konseyi aracılığı ile oluşturulmaması gerektiğini belirttiğini ifade eden Medeni şunları söyledi:

“Washington, müzakere masasına oturulmadan önce karşılıklı güvenin sağlanması için koştuğumuz şartlara olumlu yaklaşıyor. Konsey ile yaptığımız eski anlaşmaya bağlı olmadığımızı; müzakerelerin bittiği yerden başlaması, Askeri Geçiş Konseyi’nin protestoların bastırılması olaylarının ahlaki sorumluluğunu üstlenmesi ve uluslararası bir soruşturmayı kabul etmesi gerektiğini söyledik.”

Hürriyet ve Değişim Güçleri ise Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü General Şemseddin Kebaşi’nin yaptığı açıklamaları yalanladı. Hürriyet ve Değişim Güçleri’nden yapılan açıklamada Konsey’in protestoların bastırılması kararı verdiğine dikkat çekilerek Sudan Doktorlar Komitesi’nin olaylarda ölenlerin isimlerini ve ölüm nedenlerini açıkladığı belirtildi. Açıklamanın devamında Sudanlıların kanının siyasi polemiklere alet edilmemesi gerektiği ifade edilerek Konsey, yaşanan katliamı ve işlediği insanlık suçunu önemsiz gösterme çabaları nedeniyle kınandı.

Açıklamada Askeri Geçiş Konseyi’nin Hürriyet ve Değişim Güçleri arasında anlaşmazlıklar olduğuna işaret etmesinin ve bazı partilerin kendisi hakkındaki tutumlarında olumlu sinyaller aldıklarını ima etmesinin devrim güçlerini bölemeyeceği ve halk hareketinin daha önce hiç olmadığı kadar birlik içinde olduğu ifade edildi.

Hürriyet ve Değişim Güçleri, Askeri Geçiş Konseyi’ni eski rejimle birlikte yeni bir hükümet kurma hedefiyle devrimi başarısız kılmaya çalışmak, eski anlaşmalara bağlı kalmak ve arabulucular karşısında verdiği taahhütleri kabul etmemekle suçladı.

Sudan’da Avukatlar Demokratik İttifakı, Askeri Geçiş Konseyi’nin Hartum’daki protestoların bastırılması kararının ölümlere ve yaralanmalara sebebiyet verdiğini, bunun insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ve tüm olayların soruşturulması gerektiğini belirtti.

Askeri Geçiş Konseyi’nin tüm üyelerinin istifa etmesini ve ardından haklarında soruşturma başlatılmasını isteyen Birlik, Konsey’in yaşananlardan sorumlu olduğunu itiraf etmesinin şu an yürütülen soruşturmanın sona erdirilmesi için yeterli bir sebep olduğunu bildirdi. Birlik ayrıca mevcut Askeri Geçiş Konseyi’nin siyasi görüşmelerde bulunmak için yeterli olmadığını vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya