ABD’den Sudan’a kaos uyarısı

ABD’den Sudan’a kaos uyarısı

Cumartesi, 15 Haziran, 2019 - 08:30
ABD'nin Afrika İşleri Müsteşarı Tibor Nagy, dün, Addis Ababa’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşuyor (Reuters)
Washington/Atıf Abdullatif
ABD'nin Afrika İşleri Müsteşarı Tibor Nagy, dün yaptığı açıklamada, Sudan’da geçtiğimiz hafta yaşanan ve onlarca kişinin ölümüne neden olan olaylar hakkında bağımsız ve güvenilir bir soruşturma yapılmasını istedi.

İki günlük Sudan ziyaretinin ardından gittiği Addis Ababa’da açıklamalarda bulunan Nagy, ABD’nin Sudan’da yaşanan olayların suçlularının bulunması için bağımsız ve güvenilir bir soruşturma yapılmasını istediğini belirtti. Sudan’da emniyet güçleri 3 Haziran’da Hartum’daki ordu karargâhı önünde haftalardır süren protestoları bastırmak içim operasyon düzenlemişti. Sudan Doktorlar Komitesi, operasyon sonucunda 120 kişinin öldüğünü belirtmiş, Sudan Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısının sadece 61 olduğunu belirtmişti.

Telefon bağlantısıyla gerçekleştirdiği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Nagy, operasyonun, ülkedeki düzelme umutlarını tersine çevirdiğini belirterek, yaşanan olayların Sudan’daki gelişmelere olan bakışlarını değiştirdiğini söyledi. 3 Haziran’a kadar herkesin iyimser ve umutlu olduğu söyleyen Nagy, “Sudan’da 30 yıl süren krizin ardından olaylar uygun bir yönde ilerliyordu” dedi.

Nagy: Biz barışçıl bir çözüme varılmasını istiyorduk

Sudan’da gerçekleştirilen protestolardaki provokatörler hakkında uyarılarda bulunan Nagy, Sudan’daki tarafları provokatörlere karşı uyanık olmaya çağırdı. Nagy, “Bu provokatörlerin barışçıl bir çözüme ulaşılması gibi bir hedefi yok. İki tarafta da provokatörlerin bulunduğu gayet açık. Biz barışçıl bir çözüme varılmasını istiyorduk. Her seferinde onlar engel oldu” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Sudan’daki krizin çözülmesi için sunduğu tekliflerden birinde de siyasi suçluların tamamının serbest bırakılması ve tüm silahlı güçlerin başkent Hartum’dan çekilmesi olduğunu belirten Nagy, Washington’ın Sudan’da barışçıl bir çözüme ulaşılması için Etiyopya Başbakanı ile Afrika Birliği’nin arabuluculuğunu desteklediğini belirtti.

ABD’nin Afrika Birliği’nin Devrik Lider Ömer el-Beşir rejiminin başa geçmesinin 30.yıldönümüne denk gelen 30 Haziran’da geçiş süreci başlatılması teklifini desteklediğini ifade eden Nagy, Sudan’daki krizin sona erdirilmesi için birçok senaryo bulunduğunu belirtti. Bu senaryolardan birinin olumlu diğerlerinin olumsuz olduğunu ifade eden Nagy, tek olumlu senaryonun herkesin geçiş sürecini kabul etmesi ve ülkenin halk tarafından kabul görmüş sivil bir hükümet tarafından yönetilmesi olduğunu belirtti.

“Sudan’da yeniden eski rejime dönülmesini istemiyoruz”

Nagy, “Birçok olumsuz senaryo var. Olayların Libya ve Somali’de yaşanan krizlere dönüşmesi de bunlardan biri” diyerek, Mısır’ın istediği son şeyin güney sınırlarında yeni bir Libya oluşması olacağını belirtti. Etiyopya’nın da istediği en son şeyin batı sınırlarında yeni bir Somali bulunması olduğunu belirten Nagy, “Diğer bir olumsuz senaryo da Sudan’da yeniden eski rejime dönülmesi. Bu da hiç kimsenin istemediği bir durum” ifadelerini kullandı.

Nagy, “Başka bir kötü senaryo daha var. Bu kötü senaryo Sudan’daki halk hareketini yöneten Özgürlük ve Değişim Güçleri’nin çözüme ilişkin düşüncelerini tek başına uygulamaya kalkması”  ifadelerini kullanarak, ABD’nin Sudan halkının istemediği tek taraflı bir çözümü desteklemediğini söyledi.  Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin Sudan’da gerçekleştirilecek hükümet seçimlerini denetlemek istediğini ifade eden Nagy, “Bu, bölgedeki hiçbir kimsenin güvenmediği bir durum” dedi.

Nagy, ABD’nin Sudan’daki krizde halkın isteklerini cevap verecek barışçıl bir çözüme varılması için Afrika ve Ortadoğu’daki ilgili tüm taraflarla görüşmeye devam ettiğini söyledi.

“Tüm seçenekler hala masada”

Sudan’da muhalif güçlere yapılan baskı hakkında konuşan Nagy, “Tüm seçenekler hala masada. Ne zaman ve nasıl gerçekleştirileceği konusunda karar vereceğiz” dedi. “ABD’nin belirli araçları var ve Sudan’daki hedeflerin gerçekleştirilmesi noktasında bu araçları kullanma hakkına sahip” ifadelerini kullanan Nagy, uluslararası toplumun konu hakkında uygun kararlar alacağını belirtti.

ABD’nin Sudan’da yönetimi sivillere devredip devredemeyeceği hakkında konuşan Nagy, “ABD’nin bu süreçteki rolü barışçıl çözüm için ilgili taraflara doğrudan destek vermektir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin söz konusu süreçte temel bir rol oynamadığını belirten Nagy, “Bizim bu süreçteki rolümüz Afrika birliği ile uluslararası arabuluculara destek vermektir” dedi. ABD’nin Sudan’daki taraflar arasında gerçekleştirilecek müzakerelerin sonuçlarını yakından takip edeceğini belirten Nagy, “Washington ön plana çıkarak dünyadaki tüm sorunları çözmez. Biz Afrika Birliği, Etiyopya Başbakanı ve Afrika’daki Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesine (IGAD) güveniyoruz. Sudan krizindeki asıl taraflar bunlar. Sudan krizinde çözüme ulaşılması için birinci bu aşamada bu blok çalışıyor” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya