İdib çatışmasızlık bölgesinde onlarca saldırı düzenlendi

İdib çatışmasızlık bölgesinde onlarca saldırı düzenlendi

Cumartesi, 15 Haziran, 2019 - 08:00
İdlib’de yerle bir olan evlerin enkazı üzerindeki bir Suriyeli. (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
Görgü tanıkları tarafından aktarılan bilgilere göre rejim güçleri, Hama kırsalına ve İdlib’in kuzey batısına onlarca hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda muhaliflerin elindeki son sığınakların da bombaladığı kaydedildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejime ve Rusya’ya ait uçakların muhaliflerin elinde bulundurduğu çeşitli bölgelere düzenlediği hava saldırılarında yedisi sivil 28 kişinin öldüğünü belirtti.

SOHR dün yayınladığı raporda Putin ve Erdoğan’ın üzerinde anlaşma sağladığı gerilimi azaltma bölgesi kapsamındaki Hama kırsalı ve İdlib’in bombalandığını bildirdi. Gözlemevi yaptığı açıklamada İdlib ve Hama kırsalındaki 40 bölgeye hava saldırısı düzenlendiğini belirtti.

Gözlemevi, 7 sivilin öldüğü saldırılarda Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) örgütü de dahil olmak üzere İslami gruplardan 21 kişinin bombalama sırasında öldürüldüğünü kaydetti. Yapılan açıklamada örgütlerin merkezlerinin ve karargahlarının da yıkıldığı bilgisi verildi.

AFP söz konusu ölümlerin 12 Haziran akşamı Türkiye arabuluculuğunda gerçekleştirilen çatışmadan arındırılmış bölgelerde yeniden ateşkesin sağlanmasının ardından geldiğini aktardı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, muhalif grupların ateşkes anlaşmasını ihlal ederek bombalarla ve füzelerle Hama kırsalı ve İdlib’te Kefr Nebuda ve el- Haviz gibi bölgeleri hedef aldıkları ve maddi hasara neden olduklarını belirtti. Ajans,  HTŞ mevzilerinin de bombalandığını duyurdu.

Editörün Seçimi

Multimedya