İngiltere: Tanker saldırılarının sorumlusu İran'dır

İngiltere: Tanker saldırılarının sorumlusu İran'dır

Cumartesi, 15 Haziran, 2019 - 06:00
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt
Londra-Washington/Şarku’l Avsat
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, dün yaptığı açıklamada, Umman Körfezi'ndeki iki petrol tankerine yönelik saldırının sorumlusunun ‘neredeyse kesin’ olarak İran olduğunu söyledi.

Hunt, “Değerlendirmemiz, kesine yakın bir şekilde saldırıların sorumluluğunun İran’a ait olduğu sonucuna varmamızı sağlıyor. Son saldırılar, İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı politikalarının bir devamıdır” dedi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı, saldırılar konusunda İran’ı suçlayarak, Ortadoğu’daki petrol tankerlerine saldırıların ardından uluslararası bir uzlaşma sağlamaya odaklandıklarını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, yaptığı açıklamada, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun üzerinde durdukları şeyin sorun hakkında uluslararası bir uzlaşma sağlamak olduğunu belirtti.

Shanahan, Pentagon’un bu konuda çabaları, ABD Merkez Komutanlığı’nın (CENTCOM) İran Devrim Muhafızları Ordusu'na (DMO) ait bir devriye botunun, Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan tanker gemilerinden birinden patlamamış mayınları topladığını görüntülerini yayınlaması gibi istihbarat bilgilerini paylaşmayı da içerdiğini belirtti

Editörün Seçimi

Multimedya