İngiltere İçişleri Bakanı, Trump ile akşam yemeğine davet edilmediği için şaşkın

İngiltere İçişleri Bakanı, Trump ile akşam yemeğine davet edilmediği için şaşkın

Cuma, 14 Haziran, 2019 - 15:00
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere İçişleri Bakanı Sacid Cavid, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ABD Başkanı Donald Trump onuruna düzenlenen resmi akşam yemeğine davet edilmemesi konusundaki şaşkınlığını dile getirdi.

Cavid, BBC’ye yaptığı açıklamada, Başbakanlıktan bu konuda herhangi bir açıklamada bulunulmadığına işaret etti. Bakan Cavid, “Bundan hoşlanmadım. Tuhaf bir durum” dedi. Cavid, dışlanmasının Müslüman olup olmadığı ile ilgili bir soruya, “Ben kesinlikle böyle bir şey söylemedim. Gerçekten nedenini bilmiyorum” şeklinde yanıt verdi. Kendisine, davetiyelerin İçişleri Bakanları’na ‘genellikle’ gitmediğinin belirtildiğini söyledi. Ancak İngiltere’nin eski İçişleri Bakanı Jacqui Smith, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, görevi süresince tüm resmi davetlere katıldığını söyledi. Buna karşılık 2011 yılında İçişleri Bakanı olan Theresa May, dönemin ABD Başkanı Barack Obama onuruna tertip edilen yemeğe katılmamıştı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen akşam yemeğine, Savunma Bakanı Penny Mordaunt ve Çevre Bakanı Michael Gove'da dahil olmak üzere çok sayıda bakan katıldı. Cavid, 2017 yılında Twitter’da sağcıların oluşturduğu ‘Önce İngiltere’ paylaşımlarına katılması nedeniyle Trump tarafından eleştirilmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya