İngiltere'den Esedçi iş insanına yaptırım kararı

İngiltere'den Esedçi iş insanına yaptırım kararı

Cuma, 14 Haziran, 2019 - 14:45
Samer Foz, bir televizyon kanalına röportaj veriyor (Youtube)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesinin haberine göre, Londra’da da bir televizyon kanalına sahip olan Suriyeli iş insanı Samer Foz, Beşşar Esed’e destek vermesi dolayısıyla uluslararası yaptırımlar listesine alındı.

Foz, aynı zamanda bir televizyon kanalına ve iki şirkete daha sahip. Kendisi, Esed rejimi ile Suriyeli Kürtler arasında buğday satışı anlaşmaları ve ülkedeki savaştan kaçan Suriyelilerden elde ettiği topraklar üzerinde inşaat projeleri aracılığıyla büyük bir servet kazandı. ABD Hazine Bakanlığı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e yakın olan Suriyeli iş insanı Samer Foz ve ailesi hakkında yaptırım kararı aldı. Bakanlık, geçen salı günü yaptığı açıklamada, Foz ve ailesini “Suriye iç savaşı nedeniyle sahipleri kaçmış birçok mülkten milyonlarca dolar kazanmakla ve Beşşar Esed yönetimini desteklemekle” suçladı.

Geçen çarşamba günü İngiliz Avam Kamarası’ndaki Dışişleri Komitesi’nden yayınlanan bir raporun ardından Foz’un İngiltere’de, ticari çıkarlarının bulunduğu yönünde haberler yayınlandı. The Times’a göre İngiltere hükümetinin onayladığı yaptırım politikası da “parçalanmış ve uyumsuz bir politika” olarak nitelendirildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) mali yaptırımlarına ve geçen Ocak ayından itibaren kendisine uygulanan seyahat yasağına rağmen Foz, İngiltere’de çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bu hususta AB, Foz’un güvenlik güçlerine finansal destek de dahil olmak üzere Suriye rejimine maddi ve çeşitli destekler sağladığını açıkladı.

Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, yaptığı açıklamada, Samer Foz ve akrabalarının kendilerine ait inşaat firmaları vasıtasıyla Suriye’deki savaştan finansal olarak yararlandığını belirtti. Mandelker “Bu Suriye oligarşisi, sivilleri katleden Esed rejimini doğrudan destekliyor ve rejim vahşetinden kaçan sivillerden çalınan arazilerde lüks yapılar inşa ediyor” ifadelerini kullandı. Samer Foz, geçen yıl The Times gazetesine, İngiltere’ye yatırım yapmayı düşündüğünü söylemişti. Suriyeli iş adamı, 2014 yılında Morgan şirketinin başkanı ve ortak sahibi oldu. Şirket, finansal açıdan aktif değil, ancak Şubat ayı hesapları bir önceki yıl boyunca bir acente olarak faaliyet gösterdiğini ortaya koyuyor.

Foz’un ismi, İngiliz şirketlerin kayıtlı olduğu listede de yer alıyor. Türkiye vatandaşlığına sahip olan Samer Foz, Türkiye’de yaşıyor. Yazışmalarının adresi ve ülkedeki kayıtlı ofisi İngiltere’nin Buckinghamshire kentinde bulunan Marlow kasabasındaki “Moorcroft” hukuk bürosunu işaret ediyor. Şirketin diğer yöneticileri arasında, başkent Londra’nın kuzeybatısındaki Harrow bölgesinde bir dairede yayın yapan Lana TV isimli bir şirketin direktörü olan ve Londra’da yaşayan 73 yaşındaki Cafer el-Şerif el-Fadıl da bulunuyor.

ABD yaptırımları, ABD Hazine Bakanlığı’nın Samer Foz’a ait olduğunu onayladığı ve Suriye’ye yatırımları kolaylaştırmak için kullanılan Londra’daki Lana TV’yi de kapsadı.

Aynı şekilde ABD mali yaptırımlarına maruz kalmayan el-Fadıl yönetimi altındaki diğer İngiliz medya şirketlerinden “el-Menbar” kanalı da yaptırım listesinde yer alıyor. El-Minber, Arapça yayın yapan ve Suriye rejimini destekleyen ekonomik haberlere odaklı bir kanal.

Yaptırımlar, Samer Foz’un kardeşleri Hüseyin ve Amr Foz’u da kapsadı. Hazine Bakanlığı ayrıca, ABD yaptırımları kapsamında kendileriyle ticaretin yasaklandığı şirketler arasında, Suriye rejimine finansal ve yaşamsal destek sağlamakla suçlanan el-Muheymin Nakliyat ve Müteahhitlik Şirketi, Şam Aman Şirketi ve Aman Katkı Maddeleri Şirketi’nin de yer aldığını açıkladı.

Beşşar Esed’in yakın çevresinden olan Foz, yaptırımlardan kaçınmaya çalışıyordu. Samer Foz, son yıllarda da sık sık seyahat ediyordu. Ana şirketi sayılan ASM International Trading şirketi, Dubai’de bulunuyor. İngiliz The Times gazetesinin ABD’li kaynaklardan aktardığına göre Foz, Karayipler’de bulunan Saint Kitts ve Nevis adalarının pasaportlarına da sahip. Söz konusu iki ada, 150 bin doları aşan yatırımlarla bireylere, vatandaşlık hakkı tanıyor. Aynı şekilde Samer Foz, Avrupa Schengen bölgesine vizesiz girme hakkına da sahip. ABD, Foz’un ailesinin çıkarlarının, Lübnan’da bulunan şirketi aracılığıyla İran petrollerinin Suriye’ye sevkiyatını da kolaylaştırdığını açıkladı.

Editörün Seçimi

Multimedya