Türk ekonomisini eleştiren 2 gazeteciye hapis cezası verilmesi talep edildi

Türk ekonomisini eleştiren 2 gazeteciye hapis cezası verilmesi talep edildi

Cuma, 14 Haziran, 2019 - 13:30
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Reuters)
İstanbul/Şarku’l Avsat
2018 yılında Türk lirasının çöküşü ile ilgili makale yayınlayan 2 Bloomberg çalışanı hakkında 5 yıl hapis cezası talep edildi.

AFP’nin haberine göre kaynaklar, savcılık tarafından 2 ila 5 yıl hapis cezasının talep edildiği iddianamenin İstanbul’daki bir mahkeme tarafından dün kabul edildiğini belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şikâyeti üzerine gazeteci Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç hakkında ‘Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalışma’ suçlamasıyla dava açıldı.

Makalede, Ağustos 2018’de Washington ile diplomatik kriz yaşandığı dönemde Türk lirasının ABD doları karşısındaki düşüşü ele alındı.

Bloomberg’in baş editörü John Micklethwait, “Haber değeri taşıyan olayları adil ve doğru bir şekilde aktaran gazetecilere suçlamaları kınıyoruz. Onların yanındayız ve bu sorun çözüme kavuşana kadar destekleyeceğiz” diye konuştu.

Bloomberg'in haberine göre gazeteciler, 20 Eylül'de yargılanmaya başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı açıklamada, özellikle Financial Times’ın Türkiye Merkez Bankası konusunda yayınladığı makaleyi işaret ederek, Batı medyasını Türkiye’de yaşanan ekonomik zorlukları abartmakla suçladı.

Basın özgürlüğünü savunan örgütler, 2016'daki başarısız darbe girişiminden bu yana gazetecilerin tutuklanmasını ve medyaya yapılan müdahaleleri kınıyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün açıklamasına göre Türkiye, 2018’de basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke içinde 157. sırada yer alıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya