Fransa’ya iade edilen DEAŞ unsurlarının yetim çocukları artık daha mutlu

Fransa’ya iade edilen DEAŞ unsurlarının yetim çocukları artık daha mutlu

Perşembe, 13 Haziran, 2019 - 08:30
2015 yılında oğlu DEAŞ saflarına katılan ve geçen yıl Bağuz operasyonunda öldürülen Thomas’ın annesi Fransız Christian Maureen, bütün Fransız çocukların ülkeye geri iade edilmesini istiyor (AFP)
Fransa/Şarku’l Avsat
Geçtiğimiz Pazartesi günü, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt yönetimi, DEAŞ ailelerinden 12 yetim çocuğu Fransa’ya, 2’sini ise Hollanda’ya iade etmişti. Fransa’ya iade edilen 12 çocuktan ikisinin yakınlarıyla görüşmesi ve yaşadıkları mutluluk ise görenleri duygulandırdı.

Fransa’ya iade edilen 12 çocuk arasında yer alan Leyla’nın annesinin Suriye’deki eşinden olan kardeşi Hişam, hayata gözlerini Suriye’de girdabında açtı. Diğer çocukların aksine Leyla ve Hişam yetim değiller. Anneleri onların Suriye’nin kuzeyinde yaşadıkları kamptan Fransa’ya gitmelerini uygun gördü. Fransa İnsan Hakları Birliği Başkanı Avukat Sofia Mazas basına yaptığı açıklamada, iki çocuğun çok sıcak hava koşullarında çadırda yaşadığını ve hastalıklara maruz kaldıklarını belirtti. Avukat, çocukların fotoğraflarını eline alarak, yüzlerindeki yara izlerini AFP kameralarına gösterdi. Başka bir fotoğrafta ise çocuklar taş atılması sonucu oluşmuş yara izlerinin bir daha olmaması için başına bir örtü takmış görünüyor. Avukat Leyla başka bir fotoğrafı göstererek, “Evet gülümsüyor, ancak bakışları boş, hiçbir duyguyu yansıtmıyor” dedi.

Avukat, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Hişam Suriye’de doğdu, Leyla ise Fransa’da. Leyla babasını yeniden görebilecek. Baba, Suriye’ye giden annesinden ayrılınca Fransa’da kaldı” dedi. Leyla’nın babası ise yaptığı açıklamada, “Kaybettiği okul yıllarını telafi etmeye çalışacağız, daha önce olduğu gibi normal hayatına geri dönecek” dedi ve yaşlı gözlerle konuşmasına şöyle devam etti; “Ayrıldıktan sonra dört yıl geçti. Bu hiç kolay değil. Onu yakında görmeyi umuyorum. Geri dönmeyeceğinden korkuyordum.”

“Fransa’ya teşekkür ediyorum”

Babası, WhatsApp uygulaması üzerinden kızının kendisine fotoğrafını ve pek çok kez “geri dönmek istiyorum”, “seni seviyorum” ve “seni çok özledim” gibi ses kayıtları gönderdiğini söyledi. Avukat, Pazartesi günü kızının Fransa’ya geldiğini söyleyince acılı baba, “Ağladım. Fransa’ya bu çocukları düşündüğü için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kızının Suriye’ye götürüldüğünde 6 yaşında olduğunu söyleyen baba, “Onlar gittikten birkaç gün sonra eski eşim boşanma talebinde bulundu. Ben kızımın kan dökücüler arasında yaşamasını istemedim. Kızımın kaçırıldığına dair mahkemeye başvurdum ama nafile” dedi.

Bu az sayıda çocuğun iade edilmesinden sonra yakınlarını bekleyen diğer aileler ise Fransa’nın her bir dava için yeniden inceleme yapmasını kabul edilemez görüyor ve hükümete tepki gösteriyor.

Aileler ve avukatları, DEAŞ’ın Bağuz’da son kalesini kaybettikten sonra ailelerin yaşadığı Suriye’nin kuzeyindeki kamplarda 100 Fransız anne ve 200 çocuğun bulunduğunu belirtti. Bu çocukların dörtte üçü henüz beş yaşının altında bulunuyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), Suriye’nin kuzeyinde bulunan en büyük kamp olan el-Hol’de sağlık durumunun kötüye gittiğini açıkladı. Nisan ayında açıklanan Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre kampta ishal, kuraklık ve çeşitli hastalıklar nedeniyle 286 kişi hayatını kaybetti.

Paris, suçlarını işledikleri yerde yargılanmaları gerektiğini savunarak DEAŞ’lı yetişkin erkek ve kadınların ülkeye girmesine izin vermiyor. Geçtiğimiz günlerde Suriye’de tutulan 11 Fransız vatandaşı Irak’a teslim edilmiş, Bağdat yönetimi ise bu Fransız vatandaşı DEAŞ’lıları idam cezasına çarptırmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya