Hamaney’in yerine kimler geçebilir?

Hamaney’in yerine kimler geçebilir?

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 15:00
İran Dini Lideri Ali Hamaney (solda) Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani (Arşiv-Reuters)
Londra/ Şarku'l Avsat
İran Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Muhsin Eraki, İran Dini Lideri Ali Hamaney’den sonra ülkenin dini lideri olabilecek kişilerin isminin yer aldığı listenin hazır olduğunu belirtti.

Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO)  bağlı Fars Haber Ajansı'na konuşan Eraki, Uzmanlar Meclisi'nde 3 kişiden oluşan özel bir komisyonun ülke lideri olma salahiyetine sahip isimleri bir araya getirdiğini dile getirdi. Adayların Uzmanlar Meclisi'nden olma şartının bulunmadığına da değinen Eraki konunun ‘yüzde yüz gizli’ olduğunu ifade etti.

Eraki, “İnceleme Komisyonu olarak tarif edilen söz konusu özel komisyonun görevi, ülke lideri olma özelliğini taşıyan kişilerin isimlerini bir araya getirmektir. Uzmanlar Meclisi üyeleri bu komisyona isim önerebilir” şeklinde konuştu.

Listede yer alan isimlerin çok gizli tutulduğunu dile getiren Eraki, gerekirse bu isimlerin, ülke liderini tayin etme görevi bulunan Uzmanlar Meclisi tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Ülke liderini seçme ve denetleme görevine sahip Uzmanlar Meclisi'nin 88 üyesi bulunuyor.

Dini Lider’de bulunması gereken en önemli özellikler, fakih olması ve Cumhurbaşkanlığı gibi devlette önemli görevlerde bulunması. Özellikler göz önünde bulundurulduğunda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yargı Başkanı İbrahim Reisi ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Sadık Laricani söz konusu göreve gelebilecek en önemli 3 isim olarak görülüyor. Ancak Reisi’nin DMO’nun üst düzey liderleri ile arasındaki yakın ilişkiler nedeniyle daha çok şansı bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya