Avrupa Komisyonu: İngiltere tazminat ödemeli

Avrupa Komisyonu: İngiltere tazminat ödemeli

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 14:45
İngiltere ve AB bayrağı (Facebook)
Brüksel/Şarku’l Avsat
Avrupa Komisyonu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız çıkması halinde bile Brexit tazminatını ödemesi gerektiğini duyurdu. Bunun gelecekte taraflar arasında ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerin başlatılması için ön koşullardan biri olduğunu vurguladı.

Komisyon tarafından anlaşmasız Brexit’e yönelik hazırlıklar hakkında yapılan açıklamada İngiltere'nin üye devlet olarak verdiği finansal taahhütlere saygı göstermesi gerektiği ifade edildi.

Başbakan Theresa May’in istifa kararının ardından başbakanlık görevinin en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Boris Johnson, koşullar iyileştirilene kadar Brexit anlaşması uyarınca ülkesinin AB’ye ödemesi gereken 44 milyar euro tazminatı ödemeyeceklerini söylemişti.

Avrupa Komisyonu, mart ayında bir broşür yayımlayarak Avrupa vatandaşlarını anlaşmasız Brexit’in sonuçları hakkında bilgilendirdi.

Komisyon, İngiltere’nin anlaşmasız Brexit gerçekleştirmesine yönelik risk yönetimi konusunda şirketlere yardımcı olmak için gerekli bilgileri de sağladı.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu ayrıca balıkçılık, demiryolu, hava ve kara taşımacılığı, finansal hizmetler ve öğrenci değişim programlarına kadar tüm alanlarda anlaşmasız bir şekilde gerçekleşecek Brexit’in etkilerini hafifletmek için bir dizi acil durum planı da hazırladı.

Editörün Seçimi

Multimedya