BM uyardı yüzbinlerce sığınmacı Türkiye'ye akın edebilir

BM uyardı yüzbinlerce sığınmacı Türkiye'ye akın edebilir

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 14:45
İdlib’in Atimah beldesinde ekmek poşetleri etrafında toplanan göçmenler (Reuters)
Şam- Londra/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) yaptığı açıklamada, Hama ve Lazkiye’nin kuzey illerinde devam eden savaşın yardımların ulaşmasını engellediğini işaret ederek, 300 binden fazla Suriyelinin Türkiye sınırına yakın kamplara akın ettiğini bildirdi.

Salı günü şiddetli hava saldırıları düzenlendi. Muhalif medya kaynakları Suhoy Su-24 tarzı Rus uçaklarının İdlib’in güneyindeki Maaret el-Numan yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini belirterek, Han Şeyhun beldesinde el-Kibariyya bölgesi ve Hama kırsalındaki Kafr Zeyta’daki yerleşim bölgelerini hedef aldığını işaret etti.

Reuters’ın haberine göre, bölge sakinleri ve sivil savunma çalışanları, hava saldırıları nedeniyle 25 kişinin hayatını kaybettiğini ve bu kişilerin çoğunluğunun Suriye’nin kuzeybatısındaki siviller olduğunu belirtti. Suriye ordusunun liderlik ettiği hava saldırıları 6. haftasında ulaşırken, bugüne kadar düzenlenen saldırılarda yüzlerce sivil hayatını kaybetti.

Beyaz Baretliler adlı sivil savunma örgütü Ma'ar Şurin ve Cible’de arasındaki molozlardan cesetlerin çıkarıldığı video paylaştı.

Hama’nın kuzey ve kuzeybatısında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Lazkiye’nin kuzey kırsalında Rus uçakları Telal el-Kebane’de hava saldırısı düzenlemesiyle eş zamanlı olarak, rejim kuvvetleri de muhaliflerle çatışmaların yaşandığı bu bölgede ilerlemeye çalışıyordu. Çatışmalarda çok sayıda rejim askeri öldü.

Öte yandan rejim yanlısı sayfalar sosyal medya üzerinden Tuğgeneral Suheyl el-Hassan tarafından yönetilen Kaplan Kuvvetleri’nin video kaydını yayınladı. Video kaydında el-Hassan’ın Rus askerlerinin yanında aralarında T72 P3 tanklarının da olduğu askeri teçhizatları izlediği görüldü.

Ülkenin kuzeyinde savaş şiddetlenmeye devam ederken, Dünya Gıda Programı (WFP) dün yaptığı açıklamada, son haftalarda bölgede yaşanan şiddetli çatışmalarda yaklaşık 18 bin dönümlük tarım arazisinin yakılmasına neden olduğunu ve çatışmaların İdlib Valiliği'nin güneyindeki birçok noktaya insani yardımların erişimini engellediğini belirtti. Hama Valiliği'nin kuzey kırsalındaki el-Madik kalesi çevresinde yaşayan 7 bin kişiye insani yardım sağlanamadı. Nisan ayından bu yana, bölgedeki şiddetli çatışmalar sonucunda 300 binden fazla Suriyeli, Türkiye sınırındaki kamplara kaçmak zorunda kaldı. BM Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmalardan kaçanların sayısının 2 milyon mülteciye ulaşacağı konusunda uyarıda bulunarak, öfkeli mücadelenin devam etmesi durumunda bu mültecilerin hedeflerinin Türkiye toprakları olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Muhaliflerin rejim güçlerinin ilerlemesini durdurmak amacıyla saldırı başlatmasının ardından Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmalar geçtiğimiz cumartesi günü arttı. Rejim ve Rus müttefikleri, Nisan ayının sonundan bu yana azalan tırmanış alanlarında bir askeri kampanya başlatmıştı. Rejim güçleri 2011 yılında saldırıların başlamasından bu yana İdlib’in güney kırsalındaki 27 noktada yeniden hakimiyeti sağladı. Muhalifler, bu bölgelerdeki rejim güçlerini uzaklaştırmak için saldırılarını artırdı. Bu durum rejim ve müttefiklerinin bölgedeki mahallelere yönelik saldırılarının artırmasına neden oldu.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ordunun şiddetli çatışmalar sonrasında terörist grupların çatışma noktalarına düzenlediği saldırıyı kontrol altına aldığını söyledi.

Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ), İdlib’in büyük bir bölümünde kontrolü sağladı. İslami gruplar ise Hama, Lazkiye ve Halep çeviresindeki varlığını güçlendirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya