Apple üretimini Çin dışına taşıyabilir

Apple üretimini Çin dışına taşıyabilir

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 14:30
Washington/Elie Yusuf
Apple, ABD-Çin ticaret savaşının patlak vermesi durumunda acil durum planının olduğunu açıkladı.

Apple'ın en önemli üretim ortağı olan, merkezi Tayvan'da bulunan ve ‘Foxconn’ olarak da bilinen Hon Hai şirketinden yapılan açıklamaya göre Apple, gerekli görmesi halinde kendi ürünlerini Çin dışında üretebilecek. Şirket, akıllı telefonların büyük çoğunluğunu Çin’de üretiyor. Pekin, Apple şirketi için kilit bir rol oynuyor. iPhone ve iPad’ler büyük oranda burada üretiliyor. Öte yandan Çin, Apple’ın en büyük pazarını oluşturuyor.

Apple’a olası bir ‘vergi kararı’ gerilimi artıracak

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, 300 milyar dolar değerindeki Çin mallarına yeni vergiler uygulama tehdidinde bulundu. Çin’in ABD’ye yanıt vermeye karar vermesi durumunda ise Apple’ın en kârlı ürününe uygulanacak ceza vergisi gerilimi daha da artıracak.

Apple'ın en önemli üretim ortağı Foxconn şirketinin yöneticilerinden Young Liu, yaptığı açıklamada, ABD ve Çin arasındaki savaşın daha da kızışması halinde Apple'a tam destek vereceklerini ifade etti.

Liu, şu anda üretimlerinin yüzde 25'inin Çin dışında olduğunu ve Hindistan'da da Apple için yatırım yaptıklarını, ayrıca Apple'ın isteklerini karşılamak için yeterli kapasiteleri olduğunu belirtti.

Apple tarafından Çin'den çıkma talimatının henüz verilmediğini belirten Liu, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şirketin, üretimini herhangi bir yere taşıma kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekti.

Editörün Seçimi

Multimedya