SPLM-N Başkan Yardımcısı: Sudan devrimi kazanacak

SPLM-N Başkan Yardımcısı: Sudan devrimi kazanacak

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 14:00
Londra/Mustafa Sırrı
Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi (SPLM-N) Başkan Yardımcısı Yasir Arman Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ülkesinin tanık olduğu sivil itaatsizlik ile Sudan devrimin kazanacağını belirterek hedeflerine ulaşacaklarını söyledi.

Tutuklanmasının ardında Güney Sudan’a sürgün edildiğini aktaran Arman, yetkililerin SPLM-N’nin muhalefet güçlerini birleştireceğinden korktukları için tutuklandıklarını ifade etti.  Sudan’ın çok tehlikeli bir dönemden geçtiğini ve devrim projesini tamamlamak ve halkın özlemlerini elde etmek adına tüm muhalif güçlerin birleşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Arman açıklamasında, “Sudan’daki durum üzücü. Nerede durmayı seçerlerse seçsinler halkımızla birlikte olacağız” dedi. Sudan’a döndükten sonra tutuklanan SPLM-N liderleri Yasir Arman, İsmail Cellab ve Mübarek geçtiğimiz Pazar günü serbest bırakıldı.

SPLM-N Genel Sekreteri İsmail Cellab Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, yetkililerin kendilerini Cuba’ya sınır dışı edip ardından serbest bırakılmalarının ardından neden tutuklandıklarına dair açıklama yapmadıklarını belirtti. Cellab açıklamasında yetkililerin kendilerini hücrelere koyduklarını belirterek, Askeri Geçiş Konseyi’nden hiçbir kimse ile görüşmediklerini, tutukluluk süresi boyunca işkence görmediklerini dile getirdi. SPLM-N Başkan Yardımcı Yasir Arman’ın tutuklanması sırasında dövüldüğünü söyleyen Cellab, hızlı bir kuvvet desteği ile daha sonra Hartum’daki Siyasi Güvenlik karargâhına götürüldüğünü ifade etti.

Cellab, serbest bırakılmalarında Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, İngiltere ve ABD dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluşların yaptığı baskı sayesinde gerçekleştiğini belirtti. Genel Sekreter açıklamasında, Askeri Geçiş Konseyi’nin Yasir Arman’a Hartum’dan ayrılması gerektiği mesajının ilettiğini dile getirdi.

İsmail Cellab açıklamasında, güvenlik yetkililerin kendilerini serbest bırakacağını öğrendikleri an gözleri kapalı bir şekilde havaalanına geldiklerini belirterek, “Arman, güvenlik güçlerine nereye götürüldüklerini sordu. Onlar ülke dediler. Cuba havaalanına inene dek gözlerimiz, el ve ayaklarımız bağlıydı” şeklinde konuştu.

Cellab, Sudan vatandaşı oldukları halde ülkeden sürgün edilmelerinin insanlık dışı bir yol olduğunu belirterek, görünüşe göre Askeri Geçiş Konseyi’nin kendilerinin Hartum’daki varlıkları için üzülmüş olduğuna atıfta bulundu. Kitleler tarafından iyi karşılandıkları gerekçesi ile tutuklandıklarını söyleyen Genel Sekreter, daha sonra Askeri Geçiş Konseyi tarafından sürgün edildiklerini ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya