Savaş bölgelerinde her 5 kişiden biri psikolojik sorunlardan mustarip

Savaş bölgelerinde her 5 kişiden biri psikolojik sorunlardan mustarip

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 11:30
İdlib’te bombalanan evine bakan bir adam (Reuters)
Cenevre/Şarku’l Avsat
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), savaş bölgelerinde her beş kişiden birinin depresyon, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, bipolar bozukluk veya şizofreni gibi psikolojik sorunlar yaşadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı örgüt yaptığı açıklamada, bu sonuçların Afganistan, Irak, Güney Sudan, Suriye ve Yemen gibi uzun süreli savaş durumunun yaşandığı ülkelerde görüldüğünü belirtilerek, barış zamanında yaklaşık her 14 kişiden birinde görülen bu hastalıkların savaş döneminde çok daha yüksek olduğunu işaret etti.

Araştırma grubu, “Yardıma muhtaç olanların sayısı göz önüne alındığında bu yükü ele almak için ilerici müdahalelere acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Ruh sağlığı uzmanı olan Mark von Ovmerin, sonuçlar, zihinsel v e psikolojik sağlık desteği için acil ve tedavinin sürekli yapılması gerektiğini  ifade etti.

WHO’nun zihinsel sağlık ve savaş konusundaki çalışması, Avustralya’daki  Queensland Üniversitesi, Washington Üniversitesi'ndeki Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü ve ABD'deki Harvard Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı tarafından yürütülmüştür.

TheLancet tıp dergisi, 1980 ve 2017 yılları arasında yayınlanan 39 ülkedeki 129 çalışma ve verilerin araştırılması sonucunda elde edilen bu sonuçları yayınladı.

Çalışma son 10 yıldaki çatışma alanlarını kapsıyordu ve ruh sağlığı durumu hafif, orta ve ağır olarak sınıflandırıldı. Çalışmada, doğal afetler ve ebola virüsü gibi halk sağlığı ile ilgili acil durumlarını ele alınmadı.

Çalışmada, çatışma bölgelerindeki depresyon ve anksiyete oranlarının yaşla birlikte arttığını ve depresyonun kadınlar arasında erkeklerden daha yaygın olduğunu tespit edildi.

Editörün Seçimi

Multimedya