Husiler Abha Uluslararası Havaalanı’na saldırdı: 26 yaralı

Husiler Abha Uluslararası Havaalanı’na saldırdı: 26 yaralı

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 09:15
Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat
Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, İran tarafından desteklenen Husi milislerin, Suudi Arabistan’ın Asir şehrinde bulunan Abha Uluslararası Havaalanı’na saldırı düzenlediğini ve 26 kişinin yaralandığı duyurdu.  

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, bugün gece 02.21’de farklı ülkelerden gelen binlerce sivil yolcunun bulunduğu Abha Uluslararası Havaalanı'na Husiler tarafından fırlatılan bir füzenin düştüğünü açıkladı.El-Maliki, Husiler tarafından fırlatılan füze sonucu Suudi 2 çocuk, Yemenli, Hint ve Suudi 3 kadının da aralarında bulunduğu 26 kişinin yaralandığını belirtti. Yaralılardan 18’inin durumunun iyi olduğunu dile getiren Sözcü, yaralı diğer 8 kişinin ise tedavi için hastaneye nakledildiğini aktardı.

Albay el-Maliki, askeri ve güvenlik güçlerinin terör saldırısında kullanılan füzenin türünü belirlemek için çalıştığını söyleyerek, bu teröristlerin elindeki yeni niteliksel silahların, İran rejiminin, 2216 ve 2231 sayılı kararlar da dahil olmak üzere ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının ihlal ederek sınır ötesi terörizme verdiği desteği sürdürdüğünün bir kanıtı olduğunu kaydetti.

Sözcü son olarak, Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı'nın, terör eylemleri ve Husi milislerinin ahlak dışı ihlalleri karşısında sivilleri korumak için kararlı bir şekilde adımlar atacağını da sözlerine ekledi.

“Husilere karşı askeri harekât dışında bir seçenek kalmadı”​

Husilerin saldırılarına karşı Suudi Arabistan’a destek​

Husilerin saldırı düzenlediği Abha Uluslararası Havaalanı’nda hayat normale dönüyor​

Editörün Seçimi

Multimedya