İran kökenli Krake Savaşların savaşı

İran kökenli Krake Savaşların savaşı

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 07:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
Bugün büyük savaş, Suriye, Irak, Yemen, Sudan, Libya ve Cezayir’de cereyan etmiyor. Hayal edin bu bölgeler, büyük savaş alanı değildir. Aksine büyük savaş İran’dadır. Tabi burada Humeyni İran’ını kastediyoruz.

Eğer teşbih uygun olacaksa İran’daki hâkim Humeyni rejimi, İskandinav mitolojisine göre korkunç deniz canavarı efsanevi “kraken” ahtapotunun başıdır.

Efsaneye göre kraken, iki büyük göze sahip dev bir ahtapottur. Söylentiye göre kraken, deniz üzerinde bir ada şeklinde sabit bir şekilde durabiliyormuş. Kraken, bir gemiye saldıracağı zaman gizli pençelerini suyun altından çıkartıp geminin güvertesindeki insanları pençeleri ve dişleriyle yok ediyormuş.

Kraken, hedefin etrafını saran birçok korkunç kollara sahiptir. Bu kolların hepsini yapışkan siyah krakenin başı yönetmektedir.

Bugün Ortadoğu’daki kraken, Tahran’daki hâkim rejimdir. Tahran rejimi, din sözlüğüne göre zayıflara yardım etmenin, Doğu sol sözlüğüne göre bağımsızlık hareketlerini desteklemenin ve Batı liberal sözlüğüne göre özgürlük taleplerine destek vermenin molla rejiminin en samimi davranışı olduğuna inanıyor. Bu da Humeyni’nin öğrencilerinin yazdığı İran anayasasında açık bir şekilde yer almaktadır.

Açıkçası Cevat Zarif, New Yorklu gazetecilerin ya da İtalyan meslektaşı Federica Mogherini karşısında ne kadar kibar davranırsa davransın Devrim Muhafızları’nın Yemen’deki terör örgütü Husileri, Irak’taki mezhepçi Haşdi Şabi’yi desteklemesi ve Lübnan Hizbullah’ını finanse etmesi, Müslümanların emiri ve krakenin başı Ali Hameney tarafından çıkarılan doğal bir hak ve meşru bir görevdir.

Doğrudan ya da dolaylı bir şekilde Arap ve Müslüman dünyasında (Örn; Afganistan) gördüğünüz tüm bu kaosta İran kökenli krakenin parmağı mevcuttur.

Mesela…

Fas’tan Libya, Tunus, Cezayir, Mısır, Irak, Yemen ve Körfez’e kadar Müslüman Kardeşler Cemaati(İhvan), İran yönetim kültürünü baz alanlarla bir bağa sahiptir. Sünni, Şii ve siyasal İslam grupları bu bağı ve ilişkiyi destekliyor. İran’ın İhvan’ı terör örgütü olarak kabul etmemesi buna en güzel örnektir. İhvan fincanında eriyen Hamas’ın, Cihat’ın, Mısır İhvan’ının ve Katar’ın aynı safta yer alması, son ekonomik ve siyasi kuşatma savaşında İran rejiminin tarafını tuttuklarına dair yeterli bir kanıttır.  

Yeni Osmanlı-Türk rejimi, Humeyni rejiminin bir diğer doğal müttefikidir. Bu doğal ittifak, Erdoğanizm savunucularının dile getirdiği gibi ekonomik ihtiyaçtan dolayı değil, aksine kültürel ve ideolojik sebepten dolayıdır. Zira Türkiye içerisinde İran yanlısı İslami bir Türk hareketi mevcut.

Dolayısıyla bu vahşi krakeni yok etmenin ya da onu kendisiyle meşgul etmenin Irak, Suriye, Lübnan, Mısır, Libya, Yemen, Bahreyn ve Afganistan’daki durumlar için iyi sonuçları olacaktır.

Buraya önemli bir not düşelim. Arap dünyasındaki kaosun tamamen bu krakenin faaliyetlerinden kaynaklandığını söylemiyoruz. Aksine biz, bu kaosun büyük bir bölümünün söz konusu krakenin faaliyetlerinden kaynaklandığını söylüyoruz.   

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya