BMGK, Sudan'daki şiddet olaylarını kınadı

BMGK, Sudan'daki şiddet olaylarını kınadı

Çarşamba, 12 Haziran, 2019 - 07:30
New York/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi (BMGK), Sudan'da son dönemde yaşanan şiddet olaylarını kınayarak, tüm taraflara mevcut krizin karşılıklı mutabakata bağlı bir çözüme kavuşması için birlikte çalışma çağrısında bulundu.

BMGK tarafından yapılan yazılı açıklamada, "BMGK üyeleri Sudan'da son dönemde yaşanan olayları şiddetle kınadı. Sivillerin hayatını kaybetmesi ve yaralanması konusundaki üzüntüsünü ifade etti" denildi. 

Sudan'da sivillere yönelik şiddetin bir an önce durdurulması çağrısı yapılan açıklamada, BMGK üyelerinin insan haklarına saygı duyulması, sivillerin korunması, sorumlulardan hesap sorulması ve adaletin sağlanmasının önemini vurguladığı aktarıldı.

Sudan'ın birliği, egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne duyulan güçlü bağlılığın altı çizilen açıklamada, "BMGK üyeleri tüm tarafları mevcut krizin karşılıklı mutabakata bağlı bir çözüme kavuşması için birlikte çalışmayı sürdürmeye davet etti" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Afrika İşleri Müsteşarı Tibor Nagy'nin, Askeri Geçiş Konseyi ile yönetimin sivillere devredilmesini isteyen Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) liderleri arasında diyalogun yeniden başlatılması çağrısında bulunmak üzere önümüzdeki birkaç gün içinde Sudan’ın başkenti Hartum’u ziyaret edeceğini açıkladı.

Ülkede bu önemli gelişmeler yaşanırken, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in arabuluculuk çabalarının ardından, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri dün, sivil itaatsizlik ile grevi sona erdirme ve Askeri Geçiş Konseyi ile müzakereleri sürdürme konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Editörün Seçimi

Multimedya