ABD: Libya'da tarafları uzlaştırmaya çalışıyoruz

ABD: Libya'da tarafları uzlaştırmaya çalışıyoruz

Pazartesi, 10 Haziran, 2019 - 14:00
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac Genelkurmay Başkanı Muhammed eş-Şerif ile Trablus’ta bir araya geldi (Şarku’l Avsat)
Kahire / Halid Mahmud
General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), dün Fayiz Serrac liderliğindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçleri,“başkent Trablus’taki çatışmalarda sivilleri hedef almakla” suçladı.

Öte yandan Misrata Belediye Meclisi, Hafter ile gizli bir şekilde müzakereye çalıştığına dair haberleri yalanladı.

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Trablus'ta acil bir “insani ateşkes” ilan edilmesi gerektiğini vurgularken Şarku’l Avsat’a konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD’nin, Hafter ve Serrac’ı müzakere masasına geri getirmeye çalıştığını ve krizin tek çözümünün siyasi yol olduğunu söyledi.

LUO Batı Libya Operasyonları Komutanı Tuğgeneral Abdusselam el-Hasi ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada görevden alındığına dair iddiaların, “söylentiden ibaret olduğunu” belirterek yalanladı. LUO’ya bağlı el-Kerame Operasyon Odası Medya Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Serrac liderliğindeki yasadışı Suheyrat hükümeti yanlısı teröristler, Trablus’un güneyindeki Kasr bin Gaşir bölgesini rastgele bombalayarak aralarında çocuklarında bulunduğu ölüm ve yaralanmaların yanı sıra maddi hasara neden oldular. Bununla birlikte Müslüman Kardeşler (İhvan) terör örgütüne bağlı haber kaynakları gerçekleşen bu terör eylemlerini örtbas edecek haberleri üretmede hızlı davrandılar” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan LUO’ya ait savaş uçakları önceki akşam geç saatlerde ve dün sabah saatlerinde UMH’ye bağlı güçlerin başkentin güneyindeki Selahaddin’de bulunan mühimmat depolarına yönelik bir dizi hava saldırısı gerçekleştirdi.

Bununla birlikte geçtiğimiz Salı günü Trablus'ta bulunan Uluslararası Mitiga Havaalanı'na inen ve çevre sakinlerince çekilen Türk menşeli silahlı insansız hava aracına (SİHA) ait görüntüler yerel basında yer alırken LUO, söz konusu modelde 3 SİHA’nın imha edildiğini açıkladı.

Buna karşın Türkiye'nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı’nın (AA) UMH’den bir kaynaktan aktardığı bilgilere göre LUO’ya ait bir savaş uçağı, önceki akşam Trablus’un 45 kilometre batısında bulunan ez-Zaviye şehrinin doğu girişinde bulunan binicilik kulübünün de aralarında olduğu bazı noktaları hedef aldı.

UMH'nin yürüttüğü “Burkan el-Gadab” (Öfke Volkanı) operasyonu yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise UMH güçlerinin er-Remle civarında önceki gün hava saldırıları gerçekleştirdiği ve bombardımanların 10 saatten fazla sürdüğü belirtildi.

Açıklamada istilacı güçler olarak nitelendirilen LUO’ya karşılık verildiği belirtilirken UMH güçlerinin eski konumlarını güçlendirmeye ve Trablus Havaalanı’nı çevreleyen geniş alanları taramaya devam ettiği aktarıldı.

Diğer yandan UMH hükümeti Genelkurmay Başkanı Muhammed eş-Şerif, dün Trablus'ta UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac ile yaptığı görüşmede, UMH güçleri ve yardımcı güçlerin, uygulanan plan doğrultusunda ilerleme kaydettiğini belirtti. Serrac’ın ofisinden yapılan açıklamada ise, toplantıda son askeri gelişmelerin yanı sıra başkent Trablus ve genel olarak batı bölgesindeki tüm savaş alanlarında yürütülen operasyonların masaya yatırıldığı belirtildi.

Bununla birlikte çatışmalar, BM Libya Özel Temsilcisi Selame’nin Trablus’ta çatışan taraflara başkentin güneyindeki gerginliğin sona erdirilmesi ve acil “insani ateşkes” ilan edilmesi çağrısını yinelemesinden birkaç saat sonra devam etti. Bu çağrı, BM’nin Nisan ayı sonralarından bu yana çatışan iki tarafa, çatışma bölgelerinde mahsur kalanları ve savaş alanlarından yaralıların transferini sağlamak için “insani ateşkes” ilan edilmesi için yaptığı üçüncü çağrı oldu. Ancak BM’nin çağrıları işe yaramadı.

Diğer yandan BM Libya Temsilciliği, Özel Temsilci Salame’nin İtalya'nın Trablus Büyükelçisi Giuseppe Peroni ile bir araya gelerek Libya ve uluslararası arenadaki son gelişmeleri görüştüğünü duyurdu. Temsilcilik açıklamasında, görüşmede “tarafların siyasi sürece geri dönmeleri gerektiğininvurguladığı” belirtildi.

İtalya'nın Trablus Büyükelçisi, Libya’nın batısındaki UMH kontrolündeki Misrata’yı ziyaret etmiş,burada Belediye Meclisi başkanı ve üyelerinin yanı sıra Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi’ndeki bazı Misrata milletvekilleri ve temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Misrata Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmede, son gelişmeler ve mevcut durum masaya yatırılırken başkente yapılan, can ve mal kaybına neden olan saldırılar kınandı. Açıklamada ayrıca belediyedeki bazı projelerde çalışmak üzere daha önce anlaşmaya varılan İtalyan şirketlerinin geri dönmesi olasılığının da görüşüldüğü belirtildi.

Bu arada Misrata Belediye Meclisi, söz konusu toplantıdan sadece birkaç saat önce yaptığı açıklamayla Halife Hafter ile gizlice görüşmelerde bulunduklarına dair iddiaları yalandı.

Öte yandan Şarku’l Avsat’a konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, UMH Başbakan Yardımcısı Ahmed Maitik’in Washington ziyareti sırasında Dışişleri Bakanlığı Kuzey Afrika İşleri Ofisi Direktörü Joshua Harris ile görüştüğünü aktardı.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen yetkili, e-posta yoluyla sorulan sorulara verdiği cevaplarda ABD’nin Libya’ya yönelik politikasını koruduğunu belirterek Libya’daki kalıcı barış ve istikrarın, ancak siyasi bir çözümle sağlanabileceğine dikkat çekti. ABD’li yetkili,“Tüm tarafları Trablus ve çevresinde acil ateşkes ilan edilmesi ve BM himayesinde siyasi çözüm masasına geri dönülmesi için çağırıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin BM Libya Özel Temsilcisi Selame’nin gerginliğin daha fazla artmasını engellemek ve Libya halkının güvenliği ve refahını sağlayacak ileriye dönük bir vizyon için devam eden çabalarını desteklediğini belirten yetkili, uluslararası toplumun Serrac ve Hafter’e müzakere masasına dönmeleri için baskı uygulaması gerektiğinin altını çizdi.

Ancak ABD’li yetkilinin açıklamaları, Serrac’ın yardımcısı Maitik’in önceki gün Washington’da gazetecilere yaptığı ABD yönetiminin UMH’yi desteklediğine dair açıklamalarıyla çelişti.

Maitik gazetecilere verdiği demeçte, “Buraya gelmeden önce ABD’nin hükümetimizi desteklemediğine dair birçok söylenti duyuyorduk. Şimdi farklı bir mesajla geriye dönüyorum. ABD bizi, meşru Libya hükümeti olarak destekliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya