Fransa ve Hollanda, DEAŞ unsurlarının 14 yetim çocuğunu SDG’den teslim aldı

Fransa ve Hollanda, DEAŞ unsurlarının 14 yetim çocuğunu SDG’den teslim aldı

Pazartesi, 10 Haziran, 2019 - 11:45
​Kadın ve çocuklar Şubat ayında SDG gözetiminde DEAŞ’ın Suriye’deki son kalesini terk ederken (AFP)
Beyrut / Şarku’l Avsat
Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt yönetimi DEAŞ ailelerinden 12 yetim çocuğu Fransa’ya, 2’sini ise Hollanda’ya iade etti.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt yönetimin Dış İlişkiler Sorumlusu Abdülkerim Ömer,Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fransız hükümetinin isteği üzerine, DEAŞ unsurlarının çocuğu olan 12 Fransız yetimin, 9 Haziran tarihinde Ayn İsa kasabasında bulunan Fransa Dışişleri Bakanlığı heyetine, 2 Hollandalı yetimin ise Hollanda Dışişleri Bakanlığı heyetine teslim edildiğini açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir başka Kürt yetkili ise AFP’ye verdiği demeçte, söz konusu çocuklarının en büyüğünün 10 yaşında olduğu bilgisini verdi.

Fransa ve diğer ülkeler, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yakalanarak kamplarda veya gözaltı merkezlerinde tutulan DEAŞ unsurları ile ailelerinin iadesini reddediyor.

Fransa sadece radikal unsurların yetim çocuklarının ülkeye iadesinden memnun olacağını ifade etti ve Mart ayında ilk kez 5 yetim çocuğu teslim aldı.

Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, geçtiğimiz ayın sonlarında, aralarında çocukların da bulunduğu 400 ila 450 Fransız vatandaşının Suriye’nin kuzeyinde SDG tarafından kontrol edilen bölgelerdeki kamplarda tutulduğunu ifade etti.

Söz konusu kamplardan en önemlisi olan Haseke’deki el-Hol Kampı 8 bin çocuk ve 4 bin kadından oluşan 12 bin yabancı DEAŞ ailesine ev sahipliği yapıyor.

Bu kampların sakinleri, ilgili ülkelere vatandaşlarını geri alma çağrısında bulunan SDG üzerinde büyük bir yük oluşturuyor.

Özbekistan, Kazakistan ve Kosova gibi ülkeler çok sayıda,  Sudan, Norveç ve ABD ise sınırlı sayıda DEAŞ unsuru ailesini teslim aldı.

Norveç bu ayın başında DEAŞ unsurlarının çocuğu olan 5 yetimi kabul ederken, ABD ise 2 kadın ve 6 çocuğu teslim aldı.

Yabancı DEAŞ unsurları ülkeleri tarafından istenmezken, SDG Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ unsurlarının yargılanacağı özel bir uluslararası mahkeme kurulmasını talep etti.

Editörün Seçimi

Multimedya