Venezuela, Kanada’nın düşmanca tavrını kınayarak konsolosluklarını kapattı

Venezuela, Kanada’nın düşmanca tavrını kınayarak konsolosluklarını kapattı

Pazar, 9 Haziran, 2019 - 14:00
Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro (AFP)
Karakas / Şarku’l Avsat
Venezuela bugün yaptığı açıklamada, Kanada'nın Karakas'taki elçiliğinin geçici olarak kapanmasına yanıt olarak Vancouver, Toronto ve Montreal şehirlerindeki konsolosluklarını kapatacağını ve Ottowa’daki diplomatik faaliyetlerini kısıtlayacağını açıkladı.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada,Karakas’taki Kanada Büyükelçiliği’ni kapatma kararının yalnızca idari bir mesele değil, aynı zamanda bu hükümetin Venezuela’ya karşı düşmanlığını sürdürdüğünü belirten siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamada, bu adıma karşılık olarak, Karakas’ın geçici olarak Vancouver, Toronto ve Montreal'deki konsolosluklarındaki faaliyetleri askıya alacağını ve tüm Venezuela diplomasisinin Ottawa'daki elçiliğin merkezinde yoğunlaşacağını söyledi.

Kanada, bir hafta önce Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hükümeti eleştiren diplomatlara olan bağlılığını reddettiğini işaret ederek, Venezuela’daki büyükelçiliğini geçici olarak kapatma kararı aldığını söyledi.

Kanada, ABD ile birlikte Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu Başkan Vekili olarak tanıyan ilk ülkelerden biridir. 50’den fazla ülke Guaido’yu Başkan Vekili olarak tanıdı.

Editörün Seçimi

Multimedya