​Macron ziyareti öncesi Fas ve Fransa Dışişleri Bakanları buluştu

​Macron ziyareti öncesi Fas ve Fransa Dışişleri Bakanları buluştu

Pazar, 9 Haziran, 2019 - 11:00
Fas ve Fransa Dışişleri bakanları arasında dün Rabat'ta düzenlenen bir basın toplantısı (EPA)
Rabat / Lahcen Moqunia / Şarku’lAvsat
Fas Dışişleri Bakanı NasserBourita ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rabat’ta düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülkenin bölgesel ve küresel sorunların yanı sıra ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını görüştüklerini belirtti.

Bourita ve Le Drian ABD’nin Ortadoğu’daki barış girişimlerini bilmediklerini ifade etti. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Fransa’nın, Kudüs için iki devletli çözümü savunduğunu belirtti.

Bourita, Fas Kralı 6. Muhammed’in ABD Başkanı Donald Trump’ın Danışmanı Jared Kushner’in ziyareti sırasında ABD’nin teklifte bulunduğuna dair iddiaları reddederek, “Tutumumuz sabit. Herhangi bir girişime ulaştığımızda tutumuzu ilan edeceğiz” dedi.

Bourita, Fransız mevkidaşı ile yaptığı görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkiler gündemine odaklandığını açıklayarak, bu toplantının Fransa'da yapılması ve iki ülke arasındaki ortaklık mekanizmalarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için bir fırsat olacağını söyledi.

İki bakan, özellikle Libya, Sahra Altı Afrika ve Akdeniz'deki bölgesel gelişmeleri tartıştıklarını ifade etti. Bourita, Fas’ın yakında “Frankofon Dünyası” kapsamında uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yapacağını söyledi. Ayrıca Bourita, Fas’ın 23 ve 24 Haziran tarihlerinde Marsilya’da düzenlenecek ‘iki kıyı’ konferansını desteklediğini vurguladı.

Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron’un yakında Fas’ı ziyaret edeceğini belirterek, ziyaretin tarihini şu anda açıklayamayacağını söyledi. Fas-Fransa ilişkilerine ve Bakan Bourita ile ilişkilerine övgüde bulunan Le Drian, “İki ülke arasındaki ilişkiler, ele aldığımız önemli konular, arkadaşlık düzeyi ve kişisel ilişkiler konusunda istisnai bir ortaklığımız var” dedi.

Fas’ın binlerce Faslının istihdam edildiği 900 Fransız şirkete ev sahipliği yaptığını ifade eden Le Drian, “Fas ve Fransa’yı bir araya getiren güçlü ekonomik ilişkilerin olduğunu söyledi.Fransız Bakan, ülkesinin gençlik, kültür ve eğitim konularına özel önem verdiğine dikkat çekerek, Fas’taki Fransız okullarının oynadığı rolü vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya