Fransa Dışişleri Bakanı, Fas ziyaretinde

Fransa Dışişleri Bakanı, Fas ziyaretinde

Cumartesi, 8 Haziran, 2019 - 16:45
Fas Dışişleri Bakanı, Fransız mevkidaşı ile önceki görüşmesinde
Kasablanka / Şarku’lAvsat
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian dört gün sürecek Fas ziyaretine dün itibari ile başladı. Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ziyaretin iki ülke Başbakanı arasında önümüzdeki sonbahar mevsiminde düzenlenecek olan üst düzey Fas-Fransa toplantılarına hazırlık kapsamında gerçekleştirileceği bildrildi.

Bakanlığın resmi web sitesinden dün öğleden sonra yayınlanan açıklamada, Le Drian’ın 7-10 Haziran tarihleri arasında Fas’ı ziyaret edeceği ve Fas’lı mevkidaşı Nasır Burita ile bir araya geleceği belirtildi. İki bakanın gerçekleştireceği görüşmede,  özellikle Afrika’daki üst düzey istişare ve stratejik ortaklık kapsamında bölgesel konuları ele alacağı belirtildi.

Açıklamada, gerçekleştirilen bu ziyaretin önümüzdeki sonbahar mevsiminde yapılması planlanan üst düzey toplantı öncesinde birçok ortaklığın değerlendirilmesine olanak sağladığı belirtilerek özellikle ekonominin geliştirilmesi, eğitim ve kültür alanında işbirliğin derinleşmesi, terörle mücadelenin güçlendirilmesi yanı sıra göç akışının da ele alındığı aktarıldı.

Açıklamada, Fransız Bakan’ın Fas ziyareti boyunca eğitim konusunda alanında iki ülke arasındaki ikili işbirliği kapsamında  ülkedeki birçok okula ziyaret gerçekleştireceği bilgisine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasında, Le Drian’ın Fes şehrindeki The Euromed University’deki ekonomik foruma katılarak teknoloji işbirliğine odaklanılmasına planladığı, Fransa’nın 900’e yakın şirket ile Fas’ta şubesinin bulunduğunu ve yıllık toplam 9 milyar dolarlık ticaret ortaklığına işaret edildi.

Fransa Dışişleri Bakanı’nın aslında geçtiğimiz Nisan ayından Fas’ı ziyaret etmesi bekleniyordu. Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita’nın Fas Kralı 6. Muhammed’in emri ile Körfez ülkesi liderlerine mesaj göndermesi yetkisi sebebi ile ziyaret askıya alınmıştı.

İki Bakanın gerçekleştireceği görüşmede ana konulardan birinin Sahra meselesi olması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde , Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Batı Sahra Özel Temsilcisi Horst Köhler'in görevinden istifa etmişti. İki ülkenin özellikle Cezayir, Libya olmak üzere Mağrip ve Afrika seviyelerinde görüşme yapması planlanıyor.

Fas ve Fransa arasında önümüzdeki Eylül ayında hükümet başkanlarının katılacağı üst düzey bir toplantı yapılması planlanıyor. Fas ve Fransa Dışişleri Bakanlarının görüşmesinde Fransa Cumhurbaşkanı’nın Fas’a gerçekleştireceği ziyaret konusu da yer alıyor. Ayrıca Fas’ın Kenitra kentinde Fransız otomobil firması Peugeot Citroen Otomotiv’in yıllık 200 bin motorlu aracın üreteceği motor fabrikası açılışı gerçekleşecek.

Editörün Seçimi

Multimedya