Trump'tan NASA’nın Ay’a gidiş projesine tepki

Trump'tan NASA’nın Ay’a gidiş projesine tepki

Cumartesi, 8 Haziran, 2019 - 12:30
​ABD Başkanı Donald Trump (EPA)
Washington / Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) 2024 yılında kadar aya astronot gönderme kararını eleştirerek, Mars dahil daha büyük şeylere odaklanılması gerektiğini söyledi.

Trump, Mars’ın ayın bir parçası olduğunu söyleyerek herkesi şaşkına çevirdi.

ABD Başkanı açıklamasında, uzaya ilgi duyan birçok insanı şoke etti çünkü Mars Ay’ın bir parçası olarak düşünülmüyor.

Trump konu ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Harcadığımız tüm paraya rağmen, NASA hala Ay’a gitmekten bahsetmemeli, biz bunu 50 yıl önce yaptık. Mars dahil (ki Ay da onun bir parçası) yaptığımız daha büyük şeylere odaklanmalılar" ifadelerini kullandı.

Ay’ı Mars’ın parçası olarak tanımladı

Trump’ın Twitter paylaşımında Ay’ı Mars’ın parçası olarak tanımlaması da sosyal medyada alay konusu oldu.
Trump’ın Avrupa turu dönüşündeki Twitter hesabından yaptığı bu açıklamada, 2024 yılına kadar ay için gerekli olan her girişimin yapılacağı açıklaması ile çelişiyor.

NASA, 2024’te  yılında Ay’akapsamlı bir seyahatin yapılacağını, bunun öncekinden farklı olacağını ve Ay’da kalıcı olarak kalacaklarını belirterek, Mars’a yapılacak seyahatlerde Ay’ı bir üs olarak kullanmayı planlıyor.

NASA, uzay istasyonunu turizme açıyor

NASA, 2020’den itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu'nu turizme açacak. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Direktör Vekili RobynGatens, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yılda en fazla iki özel seyahat gerçekleştirileceğini söyledi. NASA yöneticilerinden, insanlı uzay uçuşlarının başındaki isim William Gerstenmaier, bu karar için, “Yeni pazarlar oluşturma fırsatına sahip olacağız. Yardıma ihtiyacımız olduğunu biliyoruz, bunu yalnız yapamayız, ilerlememize yardımcı olmak için herkese ihtiyacımız var” dedi. Uzay araçlarıyla yörüngeye çıkarılacak turistler Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 30 güne kadar kalabilecek.

1998'de ilk parçası yörüngeye fırlatılan Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) 2011'den beri dünya üzerinde yapılamayacak araştırmalar yapılıyor.

Ayrıca, programın adına Yunan mitolojisindeki tanrı Apollo'nun kız kardeşi Artemis'in adının verildiği belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya