​Putin: Venezuela’daki muhalefeti destekleyenler, deli misiniz?

​Putin: Venezuela’daki muhalefeti destekleyenler, deli misiniz?

Cuma, 7 Haziran, 2019 - 07:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Moskova / Şarku’lAvsat
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü yaptığı konuşmada, Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido’yu destekleyenlerin ve bunlarla birlikte kendini Başkan Vekili ilan eden lideri destekleyen 50’den fazla ülkenin ‘deli’ olup olmadığını sorguladı.

Putin St. Petersburg’ta düzenlenen ekonomi forumunda yaptığı konuşmada, “Onu destekleyenlere söylemek istiyorum. Siz deli misiniz? Bunun nereye götürebileceğini gerçekten biliyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

Guaido’nun kampanyasına karşı çıkan Putin, “Adamın biri meydanlara çıkıyor. Gökyüzüne bakıyor ve kendini Tanrının önünde hükümetin başkanı ilan ediyor. Bu normal mi yoksa değil mi? Eğer normal ise, bu, tüm dünyayı kaosun kaplayacağı anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

Putin alaycı bir dille, “Neden ABD başkanını bu şekilde seçmiyoruz? İngiltere’deki başbakanı ve Fransa’nın cumhurbaşkanını bu yolla neden seçmiyoruz. Sonra ne olacak?” dedi. Putin, muhalif lider Guaido’yu desteklemenin çılgınlık olduğunu söyledi. Putin, “Guaido iyi bir insan. Ona karşı nötürüm” dedi.

Rusya ve Çin, Venezuela’da ezici ekonomik ve siyasi kriz ile karşı karşıya olan Nicolas Maduro yönetimini destekliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya