Vücudun temizleme filtresi: Karaciğer!

Vücudun temizleme filtresi: Karaciğer!

Perşembe, 6 Haziran, 2019 - 06:30
Dr. Mustafa Eraslan
Fitoterapi Uzmanı
Karaciğer tüm bedeni temizleme merkezidir. Aldığımız ilaçlar, toksinler, sağlıksız ve zehirli maddeler karaciğerde temizlenir. Bu sebeple karaciğer bedenin temizleyicisidir. Ancak çok yoğun toksin ve zararlı madde alımında karaciğer bu maddeleri yeterince temizleyemez ve zarar görmeye başlar.

Karaciğer yağlanması ülkemizde her 5 kişiden birinin problemidir. Beslenme düzeni, kullanılan ilaçlar, karaciğeri etkileyen enfeksiyonlar vs. bunların hepsi karaciğer yağlanmasını arttırmaktadır.

Peki karaciğere ne iyi gelir?

Tam da mevsimi: Enginar!

Enginar, çok yüksek oranda antioksidan içermektedir. İçeriğindeki inülin ile probiyotik özellik göstermektedir. Bu sebeple sadece karaciğere değil aynı zamanda bağırsaklara da destek olur. Enginarın hem kalbi hem de yaprakları tüketilebilir. Bu sebeple tüm enginar alıp yapraklarını da kullanabilirsiniz. Yapılan çalışmalarda enginarın karaciğeri koruduğu ve iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Deve Dikeni (Meryem Ana Dikeni)

Tam bir karaciğer koruyucusu olan bu bitki, yüzyıllardır karaciğer ve safra kesesi hastalıkları için kullanılmaktadır. Ani gelişen karaciğer yetmezliklerinde içerdiği “silimarin” ile hastanelerde damardan verilerek tedavi edici olarak kullanılır. Karaciğere zarar veren ilaçlar kullandıktan sonra ya da beraberinde doktorunuza danışarak deve dikeni ekstresi kullanabilirsiniz. Deve dikeni kullanmak, kullandığınız ilacın karaciğere olan zararını azaltmaya ya da önlemeye yardımcı olabilir. En önemli özelliklerinden biri de karaciğer hücrelerini yenilemeye yardımcı olur. Yine hepatit ve alkole bağlı gelişmiş olan karaciğer hasarında da deve dikeni kullanımını destekleyen çalışmalar vardır.

Sarı mucize: Zerdeçal!

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal çok güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuardır. Yani vücuttaki yangı ve iltihabı azaltıcı özellik göstererek vücudun rahatlamasına faydalı olur. Hindistan’da kanser oranları dünya geneline göre çok düşüktür. Hindistan’daki ölüm sebeplerinin ilk 15’i içinde kanser bulunmamaktadır. Bunun sebebi Hindistan’da bol miktarda köri tüketilmektedir.

Köri baharat karışımının ana maddesi ise zerdeçaldır. Bazı çalışmalar Hindistan’da kanser oranlarının düşük olma sebebini yoğun miktarda zerdeçal kullanımı ile ilişkilendirmiştir. Bu mucize baharatı sofranızdan eksik etmeyin.

Karaciğer vücudun temizlik filtresidir. Karaciğerde bir hasar olursa filtre tıkanır ve sadece karaciğer değil diğer organlar da zarar görmeye başlar. Bu sebeple karaciğer sağlığı çok önemlidir. Karaciğer sağlığını korumak için sağlıklı beslenmek, paket gıdalardan uzak durmak, bol bol karaciğer koruyucu gıdalarla beslenmek, gereksiz ilaç kullanmamak, alkolden uzak durmak çok önemlidir.

Yazıda bahsedilenler genel önerilerdir. Bir sağlık probleminiz varsa doktorunuza başvurmanızda fayda var. Eğer bir ilaç kullanıyorsanız bahsedilen gıdaları tüketirken mutlaka doktorunuz ile görüşünüz.

Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya