Rusya'dan Trump'a yalanlama: Venezuela'daki askerlerimizi çekmedik

Rusya'dan Trump'a yalanlama: Venezuela'daki askerlerimizi çekmedik

Çarşamba, 5 Haziran, 2019 - 13:15
Nicolas Maduro, Savunma Bakanı ile birlikte (Reuters)
Moskova/Şarku’l Avsat
Kremlin, dün, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’nın askeri personellerini Venezuela’dan çektiğine dair ifadelerini yalanladı. Rusya, askeri uzmanlarının daha önce sağlanan ekipmanlarının bakımı için hala Venezuela’da bulunduğunu açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilere verdiği demeçte, "Bu plana göre gerçekleştirilen bir operasyon. ‘Kuvvetlerini çektiler’ ifadesiyle neyi kastettiklerini bilmiyoruz” dedi. Rus İnterfax Haber Ajansı’nın haberinde, Trump’ın Rusya’nın güçlerinin büyük çoğunluğunu çektiği açıklamasının gerçeklerle uyuşmadığı aktarılarak, “Venezuela ile Rusya arasında işbirliği sürecek” başlığı atıldı.

Rus askeri uzmanlarının Venezuela'dan tamamen geri çekilmesi, Moskova'yı yakın bir müttefik olarak gören Sosyalist Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya darbe vurmak anlamına gelir. İnterfax, Karakas’taki bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Rusya’nın Venezuela’ya eski bir askeri teknik yardım programı aracılığıyla destek vermeye devam ettiğini söyledi.

Peskov: Rusya’nın böyle bir resmi açıklaması yok

Trump, geçtiğimiz Pazartesi günü paylaştığı tweetinde, “Rusya bize askerlerinin çoğunu Venezuela'dan çektiklerini söyledi” mesajını paylaştı. Kremlin ise Venezuela’da Maduro’yu desteklemek için bulunan unsurlarını çektikleri iddialarını yalanladı. Peskov, “Bu bilgiler ikincil kaynaklı bazı haberlere dayanıyor gibi görünüyor. Rusya’nın böyle bir resmi açıklaması yok, mümkün de değil” dedi.

ABD ile Rusya arasındaki gerilim, Venezuela’da aylardır süren kriz sırasında derinleşti ve Washington, Moskova destekli sosyalist Cumhurbaşkanı Nicholas Maduro’yu devirmek için bir kampanya yürüttü.

Trump, Mayıs ayında Rusya’nın Maduro’ya destek amaçlı 100 askerini Venezuela’da görevlendirmesinin ardından, Moskova’yı kuvvetlerini çekmeye çağırdı. Ruslar, Wall Street Journal’ın asker sayısının azaltıldığını iddia ettiği haberini yalanladı. Gazete, birkaç yıl önce Rusya Savunma Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre yaklaşık bin Rusya askerinin Venezuela’da olduğunu bildirmişti. Bir Fransız gazetesi ise bu rakamların çok fazla abartılı olduğunu yazdı.

Öte yandan Avrupa Birliği ve Lima grubu, Venezuela’da iktidarın barışçıl yollarla değişimini sağlamak için Maduro’yu destekleyen ülkelere müdahale etmeye karar verdi. Peru Dışişleri Bakanı Nestor Popolizio, “Çözümün bir parçası olmak için gayrı meşru Maduro’yu desteklemekte olan ülkeler için bir eylem programı uygulamaya karar verdik” dedi.

Rusya, Çin, Küba, Bolivya ve Nikaragua ise Maduro’yu destekliyor, özellikle ABD’nin Ocak ayında kendini başkan ilan eden ve yaklaşık 50 ülke tarafından tanınan muhalefet lideri Juan Guaidu’yu destekleme kararını kınadılar. Ortak bir bildiride katılımcılar, serbest ve adil seçimlere barışçıl bir geçiş çağrısında bulundular ve bölgedeki ülkelerin ve uluslararası toplumun Venezuela'da demokrasiye dönüş için ‘daha aktif bir rol’ oynaması gerektiğini vurguladılar.

Venezuela rejimi ve muhalefet heyetleri ikinci kez görüşmeler için Norveç'te bir araya geldi. Her iki tarafın müzakereler yoluyla çözüme istekli olduğu belirtildi. BM’nin tahminlerine göre 7 milyon insan - dört Venezuelalıdan biri - gıda, ilaç ve diğer ihtiyaçlardan yoksun.

Editörün Seçimi

Multimedya